E Hënë, 08.10.2020, 02:55am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICRA DREJT ZGJERIMIT TË ORAREVE TË SHITOREVE
Në ditët e javës nga ora 6 deri 20, të shtunën 6-19

E Mërkurë, 01.28.2015, 09:29am (GMT+1)


Voal-online.ch - BERNË - Shumica në komisionin e ekonomisë dhe të detyrimeve në Këshillin e Shteteve është në favor të zgjerimit të orareve të shitoreve në gjithë Zvicrën. Pjesa më e madhe e anëtarëve është e prirur për të miratuar një ligj të ri, sipas të cilit shitoret gjatë javës të hapen nga 6 në 20 dhe të shunën 6-19.

Projekti do të merret në sqyrtim pasi Departamenti Federal i Ekonomisë, Kualifikimit dhe Kërkimit do të ketë dëgjuar përfaqësuesit e Konferncës së Drejtorëve Kantonalë të ekonomisë publike, të cilët janë shprehur gjerësisht kundër këtij projektligji.

Ky ligj është konsideruar i rëndësishëm nga përkrahësit e tij si instrument i përshtatshëm për të zbutur ndikimet negative të turizmit të blerjeve, si dhe me ndikime pozitive në punësimet, sidomos pasi Banka Kombëtare Zvicerane vendosi ta shkëpusë frangun nga euro./ATS


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EMMA WATSON - AVOKATJA E FEMRAVE NË DAVOS (01.25.2015)
ZVICRA LEHTËSON NATYRALIZIMIN E TË HUAJVE TË RINJ TË BREZIT TË TRETË (01.24.2015)
MINISTRI I JASHTËM I ZVICRËS DIDIER BURKHALTER NGA DAVOSI - 'DUHET TË JEMI TË BASHKUAR' (01.24.2015)
35% E ZVICERANËVE JANË ME PREJARDHJE TË HUAJ (01.24.2015)
DAVOS 2015 - EUROPA ME KUFIJ TË HAPUR? Drejtori i përgjithshëm i DW, Peter Limbourg, moderoi podiumin e diskutimit me temë: mundësitë dhe rreziqet e emigrimit në Europë (01.23.2015)
NË BAZEL MBAHET FORUMI EKONOMIK TURISTIK PËR KOSOVËNForumi mbahet më 30 dhe 31 janar në sallën e re të veprimtarive në Gundeldinger (www.launchlabs.ch), Bazel (01.23.2015)
VENDIMI I BANKËS QENDRORE EVROPIANE KA NDIKIME NEGATIVE PËR ZVICRËN (01.23.2015)
PRESIDENTJA ZVICERANE NË DAVOS - EMIGRANTËT JANË NJË THESAR POTENCIAL (01.23.2015)
DAVOS - KY FORUM UNIKAL (01.22.2015)
PRESIDENTJA SOMMARUGA NË DAVOS - TË MOS SHPËRFILLET PASIGURIA QË KRIJON GLOBALIZIMI (01.21.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]