E Hënë, 08.03.2020, 09:41am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
GJETHI NË THALHAM*
Nga SEJDI BERISHA

E Enjte, 03.19.2015, 03:35pm (GMT+1)Në lisin
Me kurorë të vjetër shekullore
Ngelur kishte vetëm një gjeth
Sa era e furtuna
Përlarë e kanë lisin
Por gjethi kryeneç
Në degën lartë lisit
Dot nuk i përfill përplasjet

Në mëngjesin idhnak
Gjethi
Kah dritarja ime ishte kthyer
Më përdhunoi me pamje Kosove

Gjethi ngjyrë dylli
Në lisin shekullor
Në tokë
Gjethe të tjerë të molisur
Barin kishin mbuluar
Kështu dukej vjeshta në Thalham*
Kurse gjethi në lisin e vjetër
Kishte reliev të çuditshëm
Si të Kosovës...
___
*Fshat me qendër azilantësh

(Austri-Thalham, dhjetor 1998)
SEJDI BERISHA


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KAU E ZEUSINga THANI NAQO (03.15.2015)
NË DITËN E VERËSNga SABIT GECAJ (03.14.2015)
NË GJUNJ, O BOTË VRASTARE!Nga NAMIK SELMANI (03.11.2015)
LETËR MENDELEJEVITNga THANI NAQO (03.10.2015)
HESHTJE E PËRGJUMURNga TAHIR BEZHANI (03.09.2015)
DASHURI ME SHIKIM TË PARËPoezi nga WISLAWA SZYMBORSKA (03.08.2015)
JEMI NJË KOMBNga SYLË BAJRAMI (03.08.2015)
KUR MOS TË TË DUA MË…Nga DRITA LUSHI (03.06.2015)
NJË SHKREPËSENga DRITËRO AGOLLI (03.05.2015)
AROME FEMIJENga LUMO KOLLESHI (03.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]