E Hënë, 05.25.2020, 07:08am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
ARKIVAT E JUSUPOVIT, NJËRIT PREJ VRASËSVE TË RASPUTINIT, KTHEHEN NË RUSI

E Enjte, 02.26.2015, 08:26am (GMT+1)Arkivat e princave Jusupov, mes të cilëve një prej më të njohurve mori pjesë në vrasjen e Rasputinit, i preferuari i familjes perandorake ruse, u dërguan sot zyrtarisht në Rusi, pasi ishin blerë në ankand në Paris nga një miliarder rus.

Pas kësaj blerjeje në nëntor të vitit 2014, miliarderi rus, Viktor Vekselberg i ofroi Arkivit Shtetëror të Shën-Petersburgut dokumentet e çmuara, që përfshinin veçanërisht 119 foto, letra dhe 20 objekte personale që i përkisnin familjes Iussupov, një prej më të njohurave të perandorisë ruse dhe të afërta të Romanovëve, emri i dinastisë së fundit të carëve.

“Ky është një koleksion unik dhe shumë interesant për historianët, specialistët dhe koleksionistët”, konfirmoi Serguei Narychkine, presidenti i Duma-s (Dhoma e Ulët e Parlamentit rus), me rastin e inaugurimit të një ekspozite kushtuar këtyre arkivave në muzeun Faberge në Shën-Petersburg.

Të gjitha këto objekte ishin gjetur në ish-apartamentin e princave Jusupov në Paris, ku ata kishin emigruar pas revolucionit bolshevik.

Pjesa më e madhe i përkiste Felix Jusupov, i njohur veçanërisht për pjesëmarrjen në vrasjen e Rasputinit dhe bashkëshortes së tij, princeshës Irina Iussupova, e cila ishte mbesa e perandorit të fundit të Rusisë.

Mes objekteve të koleksionit, gjendej gjithashtu një libër lutjesh i perandoreshës, Maria Fiodorovna, mamaja e carit të fundit, Nicolas II.

Ky libër i vogël në anglisht, me fletë të verdha, përmbante shënime të shkruara nga vetë Maria Fiodorovna.

"Mes faqeve të veprës, zbuloje lule të thara, që ishin ruajtur për mrekulli”,
tregojnë organizatorët e ekspozitës.

Në këtë ekspozitë janë shfaqur gjithashtu objekte që i përkisnin familjes së carit të fundit, veçanërisht një orë e prodhuar për kurorëzimin e saj dhe butona këmishash, mes të cilave një palë i përkisnin djalit të saj, princit të madh Alexis, ekzekutuar në vitin 1918 në moshën 13-vjeçare, me gjithë familjen perandorake, pas ardhjes në pushtet të bolshevikëve.

“Disa objekte dëshmojnë ngjarjet tragjike të historisë tonë”
, theksoi Vekselberg.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ANATOLY SOBCHAK - NJERIU QË RRITI PUTININ (02.25.2015)
ANGLI - GJAKU I WINSTON CHURCHILLIT DEL NË ANKAND (02.24.2015)
ALEXIS TSIPRAS MERR GODITJE NGA MANOLIS GEZOS - I KËRKOJ NDJESË POPULLIT GREK QË MORA PJESË NË KRIJIMIN E NJË ILUZIONI (02.23.2015)
NJIHUNI ME BINJAKET MË TË MOSHUARA NË BOTË (02.23.2015)
KAJRO - SOT NIS RIGJYKIMI PËR GAZETARËT E AL-JAZEERAS (02.23.2015)
JA ÇFARË PUNE BËNIN KËTA PRESIDENTË TË SHBA MË PARË (02.22.2015)
VERDIKTI NDAJ ISH SHEFIT TË FMNsë, PAS KATËR MUAJSH (02.21.2015)
JEN PSAKI MERR POST NË SHTËPINË E BARDHË (02.19.2015)
GAZETARJA KHADIJA ISMAYILOVA SHKRUAN LETËR NGA BURGU (02.19.2015)
ARGJENTINË - 400 MIJË NJERËZ MARSHOJNË NË KËRKIM TË DREJTËSISË (02.19.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]