E Hënë, 09.28.2020, 08:48am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Dik Marti pranon të jetë kandidat për në qeveri
E Enjte, 09.10.2009, 04:31pm (GMT+1)

 

 

 

Voal-online –Në më pak se një javë nga dita vendimtare, këshilltari i Shtetit tiçinasi Dick Marty, pyetur nga radio e Zvicrës gjermane DRS, ka pohuar se është i gatshëm të jetë në dispozicion si kandidat për zëvendësimin e Pascal Couchepin. Senatori “nuk do të thoshte jo nëse kjo iu shërbente interesave të Zvicrës italiane”.

 

Pohimi i tij nuk ka gjetur një jehonë pozitive në formacionet politike kombëtare. Democentristi Toni Brunner është deklaruar kundër kandidaturës. Për të Gjelbërit dhe Ueli Leubergerin “nuk është momenti i duhur për Marty-n”, ndërsa Christophe Darbella është i irrituar nga “lojëra” të tilla pas dy muajsh e gjysmë fushate zejdhore. Edhe socialistët nëpërmjet kryetarit Christian Levrat kanë pohuar se nuk janë për kandidatura të “egra”.

 

Propozimi i Marty-t nuk i pëlqen vetë partisë së tij. Kryetari Fulvio Pelli ka thënë se kjo shkon kundër interesave të partisë, “grupi parlamentar është kundër iniciativave të tilla”.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Studim: Zvicra ekonomia më konkuruese në botë pasuar nga SHBA (09.09.2009)
Fitore e madhe e Zvicrës kundër Greqisë (09.06.2009)
Kryetari i Partisë Socialiste lavdëron Urs Shvalerin si pasues të Kushpë (09.04.2009)
Këshilli i Madh bernez është kundër Jurës së Madhe (09.03.2009)
Në universitet shtatë zviceranë në dhjetë (08.31.2009)
Partia Socialiste nuk e mbështet Fulvio Pelin për në Këshillin Federal (08.28.2009)
Martina Hingis tani kërcimtare (08.27.2009)
Posta realizon 358 milionë franga të ardhura (08.26.2009)
Garbani mbrohet në gjykatë (08.25.2009)
Baba Federer kampion edhe në Cincinati (08.24.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]