E Shtunë, 01.16.2021, 09:08am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICRA - SHEMBULL I POPULLIT DHE SHTETIT HUMANITAR
Radio SRF 3 shembull mrekullues me aksionin 'ndihmë refugjatëve: çdo rap (cent) ka vlerë - Jeder Rappen zählt
Opinion nga XHEVAT REXHAJ

E Hënë, 12.22.2014, 11:15am (GMT+1)


Dallimi si drita me terrin kur është në pyetje humanizmi.

Dihet mirëfilli se edhe sot e gjithë ditën bota përballohet me fenomenin e kohës, me çështjen e refugjatëve, sipas të dhënave nga OKP sot për sot 52 milion njerëz gjendën në ikje, në tenda, në shkretëtira duke kërkuar mundësi vendosjejej nepër ndonjë shtet tjetër. Shumica absolute si gjithnji janë nga vendet arabe, nga vendet islame ku diktaturat dhe grupet terroriste islamike vrasin e presin mu pjesetaret e popujve të tyre....

Po ta qes aty ku e kam cakun. Konkretisht shteti zviceran, apo të shprehem shtëpia e dytë e ime dhe shteti i dytë i imi i cili ka një territor jo aq të madh, dhe ka popullsi dikund 8 milionë, e nga kjo popullsi dikund 23% janë të huaj, apo me rranjë nga shtete tjera nga e gjithë bota.

Populli zviceran dhe shteti zviceran ishte nji ndër shtetet më pro shqiptarë me dekada, shkurt humaniteti dhe përkrahja e tyre sidomos para lufte e tejet shumë gjatë luftës kur u strehuan këtu mbi 120 mijë shqiptarë mbetët shembull, dhe ne shqiptarët nuk guxojmë të harojmë.

E njejta vlen edhe për pjesëtarë të popujve të tjerë që gjithnji vijnë nepër rrugë të ndryshme si refugjatë në Zvicër, dhe gjejnë strehim ku shpesh pas disa viteve mjerisht disa të huaj, ku edhe ka disa shqiptarë e keqpërdorin bujarinë dhe mikëpritjen zvicerrane. Po ama e gjitha kjo zviceranët nuk i pengon fare që të jenë shembull bote për humanitet, për çdo vit para Krishtëlindjeve radio zvicerane, programi 3 SRF 3 organizon aksionin mbarëkombëtar zviceran që të ndihmojë refugjatët kudo ata gjinden.

Këtë vit përseri është ky organizim, dhe më duhet të them se është vërtet madhështi e popullit zviceran se sa e përkrahin këtë akcion ku tubohen me miliona Franga për ndihma refugjatëve, dhe kësaj radhe si parësor janë refugjatët nga Siria dhe Iraku. E pra tash të kthehem pakëz kah arabët, apo multi miliarderat e shumtë ne shtete arabe, të cilët japin miliona për nga një natë që të flejnë me kurva, ndërsa se japin asnjë cent për vllaznit e tyne me fe islame dhe me kombesi, se për mendimin tim arabët janë nji popull gati sepse ata identitet e quajnë islamin. Nga kjo e vërtet del se edhe nëse islami është fe e mirë në parim, në praktikë gjithnji kjo fe po tregohet fatale për njerëzimin, e gjitha kjo vërtetohet me kanibalët terroristë islamik që vrasin mortrat, vëllezërit, fëmijët ,dhe prindërit e tyre kudo, ndërsa disa shtete arabe kanë aq shumë sheika miliardera saqë vetëm një nga ta do të ndihmonte me miliona refugjatë arab, por jo ata nuk japin para e ndihma për vlaznite dhe motrat e tyre, por përkundrazi lejojne mu ata që të vdesin shkretëtirave dhe detnave gjatë ikjës....

E derisa poujt dhe shtetet me demokraci perëndiimore, ku shumica absolute e këtyre popujve kanë si religjion besimin e krishterë po shifet dhe dokumentohet se kanë në shpirt humanizëm , po po kanë humanizëm dhe Zoti ua jap edhe të mirat e shumta, kurse nga ana tjetër asnjës htet islamik nuk shpreh humanizëm edhe kur masakrohen vet popujt e tyre, mjerim dhe krim është ky fakt. A duhet të mësojmë edhe ne shqiptarët nga shtete dhe poujtë e mençur euro-atlantik..apo mos po na han dreqi e po mësojmë tragjikën e shteteve dhe popujve islamik...besoi se përgjigjën e kemi të lehtë: Ne shqiptarët duhet të mësojmë nga euro-perëndomoret se e kemi bazën që para kohës së Gjergj Katriotit dhe sidomos me Gjergj Kastriotin, Nanën Tereze e Ibrahim Rugovën që na orientuan aty ku ishim, në Europë...

Respekti im popullit zviceran, respekt shtettit zviceran, dhe respekt radios zvicerane SRF 3, shfaqje humanizmi dhe njerëzije është kjo që po bëjnë me m ndihma refugjatëve...

XHEVAT REXHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BURKHALTERI ËSHTË POLITIKANI QË ZVICERANËT E DUAN MË SHUMË (12.22.2014)
ZYRIH - TRAMI I PËRRALLAVE, QË DREJTOHET NGA PLAKU I KRISHTLINDJEVE (12.21.2014)
SHQIPJA - GJUHË E DYTË PAS GJERMANISHTES NË KANTONIN E LUCERNËS (12.20.2014)
DELEGACION ZVICERAN NË PARLAMENTIN EVROPIAN - LIDHUR ME VOTËN E 9 SHKURTIT (12.19.2014)
DIDIER BURKHALTER BËN BILANCIN E VITIT TË TIJ SI PRESIDENT I ZVICRËS DHE I OSBE-sëBurkhalter - Marrëveshja me Bashkimin Evropian është e pashmangshme (12.17.2014)
RRETH DY MIJË SHQIPTARË NË USHTRINË ZVICERANE - KRENARË ME UNIFORMAT (12.16.2014)
Komunikatë e nëndegës së LDK-së në VilisauISA MUSTAFA DHE KLANI I TIJ TË LARGOHEN SA MË SHPEJT NGA UDHËHEQJA E LDK-së (12.16.2014)
ROGER FEDERER PËR TË GJASHTËN HERË SPORTISTI ZVICERAN I VITIT (12.15.2014)
KËSHILLI MINISTROR XXI I OSBE-SË – BAZELI -  TRE GAZETARË SHQIPTARËFotoreportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ (12.14.2014)
NË KRYEQYTETIN ZVICERAN U PËRURUA SHTËPIA E RELIGJIONEVE - PROJEKTI PËR DIALOGUN ËSHTË REALITET (12.14.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Janar 2021  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]