E Premte, 08.07.2020, 10:23am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
SHQIPJA - GJUHË E DYTË PAS GJERMANISHTES NË KANTONIN E LUCERNËS

E Shtunë, 12.20.2014, 10:43am (GMT+1)Pas gjermanishtfolësve, janë shqipfolësit të dytët në listën e përdoruesve të gjuhëve në Kantonin e Lucernës. Sigurisht, dallimi në numër në mes të zviceranëve (gjermanishtfolës) dhe shqiptarëve në këtë kanton është shumë i madh.

Bëhet fjalë për 288.700 persona që flasin gjermanisht dhe për 11.200 sish që flasin shqip, por kjo statistikë tregon se shqiptarët në kantonin e Lucernës janë më të shumtë në numër se italianët, portugezët, serbët, turqit etj, raporton telegraf.

Menjëherë pas folësve të shqipes vijnë ata të serbishtes dhe të kroatishtes me 10.500 (këtu janë paraqitur në një grup), pastaj të anglishtes (9.400) dhe të italishtes (8.900).
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DELEGACION ZVICERAN NË PARLAMENTIN EVROPIAN - LIDHUR ME VOTËN E 9 SHKURTIT (12.19.2014)
DIDIER BURKHALTER BËN BILANCIN E VITIT TË TIJ SI PRESIDENT I ZVICRËS DHE I OSBE-sëBurkhalter - Marrëveshja me Bashkimin Evropian është e pashmangshme (12.17.2014)
RRETH DY MIJË SHQIPTARË NË USHTRINË ZVICERANE - KRENARË ME UNIFORMAT (12.16.2014)
Komunikatë e nëndegës së LDK-së në VilisauISA MUSTAFA DHE KLANI I TIJ TË LARGOHEN SA MË SHPEJT NGA UDHËHEQJA E LDK-së (12.16.2014)
ROGER FEDERER PËR TË GJASHTËN HERË SPORTISTI ZVICERAN I VITIT (12.15.2014)
KËSHILLI MINISTROR XXI I OSBE-SË – BAZELI -  TRE GAZETARË SHQIPTARËFotoreportazh nga ELIDA BUÇPAPAJ (12.14.2014)
NË KRYEQYTETIN ZVICERAN U PËRURUA SHTËPIA E RELIGJIONEVE - PROJEKTI PËR DIALOGUN ËSHTË REALITET (12.14.2014)
ZVICËR - SIPAS LIGJIT TË RI, DREJTUESIT E SPORTIT DO T'I NËNSHTROHEN TË NJËJTIT KONTROLL FINANCIAR SI POLITIKANËT (12.13.2014)
MBYLLET SESIONI DIMËROR I PARLAMENTIT ZVICERAN (12.12.2014)
KRYETARJA E FG TË LDK-SË ZVICËR MBËSHTET INICIATIVËN E ALMA LAMËS PËR KUOTËN GJINORE NË QEVERI (12.11.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]