E Martë, 03.19.2019, 03:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
PIKTORI ALFRED MILOT MIRASHI DHE POETI ILIR PAJA NË EKSPOZITËN 'IO KLIMT SPENDORE ORO'

E Mërkurë, 01.30.2013, 07:41am (GMT+1)
Ekspozita “IO KLIMT SPENDORE ORO “ a cura di Francesco Gallo Mazzeo
Salla Arengo , Palazzo dei Consili , Piazza Grande , Gubbio
Inaugurazione il sabato - 9 Febbraio 2013 ore 12
Dal 9 febbraio fino al 7 aprille 2013
Me iniciativën e asesorit te Kulturës të qytetit të Gubbio, nën patronazhin e Provincës së Perugia dhe Rajoni Umbria, diten e shtunë, 9 shkurt , 2013 në ora 12.00 në Sallën e Arengo dei Palazzo dei Consoli të Gubbio, hapet ekspozita Une Klimt nga Francesco Gallo MAZZEO.


Gubbio, sheshi i Pallatit të Konsujve

Një homazh , ekspozitë per artistin Klimt, autor i më i rëndësishëm i të gjitha modernitetit projektimin, është në këtë moment në histori, një investim kulturor me thellësi të madhe, sepse, jo vetëm rinovon kujtimin e punimeve të cilat janë në muzetë nëpër botë dhe një komplot ndërdisiplinore në të cilin do të vendosin në komplote janë të avant-gardës dhe eksperimentimi, ju jeni gjithashtu duke konfirmuar lidhjet me botën e madhe të marrëdhënieve të shenjave, të cilat shkojnë prapa në klasicizmit dhe traditës. Në përvjetorin e 150 të lindjes së tij, ai e pa, kudo, inaugurarsi e ekspozita, konferenca dhe publikimi i librave dhe katalogë të të gjitha llojeve, kjo ekspozitë Une Klimt, me praninë e më shumë se dyzet autorë, dhe të rinj, nga të gjitha pjesët e Italisë, piktorët, skulptorët, fotografët, të gjitha trendet dhe të gjitha, dallueshėm poetike në një eklektizëm që me siguri do të pëlqente, është një pasqyrë e madhe, e cila në fakt është gjetur në titullin e ekspozitës mund të mbyllur në një " Ne Klimt ," do të thotë e ngjarjes kolektive, por te konfirmuar une Klimt. Artikulimi i ekspozitës, e bën këtë vizualisht spektakolare, duke vendosur në dukje si një ngjarje të madhe në një kuptim absolut, ai meriton një vend prestigjioz, i cili është padyshim një nga Palazzo dei Consoli.

Artistet pjesemarres:
Alberto Parres, Alessandro Bazan, Alfred Milot Mirashi, Antonia Ciampi. Antonio Recca, Baldo Diodato, Enrico Benetta, Enzo Rovella, Bruno Ceccobelli, Carmelo Nicosia, Carmen Cardillo, Claudia Chianese, Claudio Bianchi, Emma Vitti, Ennio Calabria, Enzo Indaco, Franco Politano, Giacomo Rizzo, Gianfranco Notargiacomo, Giovanni Iudice, Giuseppe Modica, Guido Baragli, Jack Sal, Michele Cossyro, Marco Nereo Rotelli, Massimo Livadiotti, Michelangelo Galliani, Naoya Takahara, Nicola Zappalà, Ninni Sacco, Nino La Barbera, Nora Lux, Omar Galliani, Paolo Gubinelli, Pina Inferrera, Pino Pinelli, Renata Boero, Rosalba Leonardi Indaco, Salvatore Pulvirenti, Salvatore Pupillo, Salvo Russo, Sergio Pausig, Sergio Tumminello, Stafania Fabrizi, Teresa Coratella, Tommaso Cascella, Uemon Ikeda, Virginia Monteverde.


Foto e piktorit Alfred Milot Mirashi

Tekste specifike:
Luigi Burzotta, Marisa Di Bartolo, Giuseppe Lazzaro Danzuso, Tino Marci, Maria Cilena Sanguini,Giuseppe Iannaccone, Maria Antonietta Picone, Giuseppe Pannini, Aurelio Cardella, Paolo Donini, Neliana Tersigni, Maddalena Marinelli,Stefano Bigazzi,Giuseppe Bella, Marta Moretti, Irene Manco, Salvatore Davì, Christina Sassayannis, Massimo Provenza, Giuseppe Pinoteco, Christina Magnanelli Weitensfelder, Ilir Paja, Rocco Giudice, Roberto Carifi, Giuseppe Pirazzoli, Tomaso Binga, Anna Maria Corbi, Angelo Sagnelli, Paolino Cantalupo, Davide De Vico, Angelo Scandurra,François Inglesiss, Arnaldo Colasanti, Salvatore G.B. Grimaldi,Germana Riccioli, Vincenzo Crapio, Pasquale Lettieri, Biagio Gurrera, Marco Alemanno, Giacomo Maria Prati, Eglé De Richemont, Gianluca Lombardo, Roberto Spingardi, Paola Forti, Caterina Mambrini, Manuela De Leonardis, Aurelio Pes, Mario Lunetta, Antonio Capaccio, Carlo Severati, Giovanni Prosperi
Info esposizione :
Gubbio Cultura e Multiservizi
Palazzo dei Consoli, Piazza Grande, Gubbio
apertura: 9,00 – 12,30 / 14,30 – 18,00

Catalogo Edizioni 4aMedia
Testi introduttivi di:
Christian Berlakovits Ambasciatore d’Austria in Italia
Francesco Gallo Mazzeo
Giuliana Conforto
Daniela Del Moro
Ufficio Stampa:
4aMedia Srl
4amediapress@gmail.com


Ne kete ekspozite marrin pjese artisti Alfred Milot Mirashi dhe poeti Ilir Paja Piktura e Milotit quhet “Çelesat e parajses “ ndersa poezia e Ilir Paja quhet , “Nese Djalli ka te drejte”


Nëse djalli ka të drejtë…


Nata s’mund të jetë veshja mishtore e djallit.
Kur njerëzit e pijnë vetë terrin deri në mëngjes.
Përmes ëndrrave njerëzimi zbret nga çdo lartësi.
Dhe trupat njerëzorë marrin identitet çelësash...
Nëse mes qiellit e dhèut ka një Purgator,
atëherë çelja e kësaj dere s’mund të jetë e lehtë!
Ajret ku fryma është ëngjëllore s’ka mëkate.
Sepse çdo pafundësi erërash ndjek nga pas
Ngjyra ylberi...
Nëse djalli ka të drejtë...
Çdo ngjyrë është mbresë estetike e Zotit.
Por dhe çdo ngjyrë është jo pak dhe tundim trupor.
Vetëm këtu djalli s’mund të ketë të drejtë...
Mëngjesi është vetë njeriu, vetë ditët e lë t’i rri
Drejtësi mbi krye.
Duket se djalli ka vërtet të drejtë...
Nëse çelësi-qenia jonë rrotullon qiejt njëherësh.
Dhe nëse në portat që presim të hapen,
në fund të një qiellnie ka ende një dritare.
Atëherë djalli le të ulet mbi parvaz qoftë dhe zog.
Por të sprovojë veten; a mundet të hapë kanatet e saj.
Kur në dhomë njeriu pret për mik vetë ngjyrën e pafundësië.
Përjetësinë! E cila duhet të zgjedhë krahët për ngritje.
Një djall shumë ngjyrësh ka të drejtë!
Nëse nata që i jep të pijë njolla të zeza, mëkate njerëzore,
i dhuron agun për shikim...
Ç’fuqi për të njohur cilindo prej nesh,qoftë dhe marrë peng
Prej djallit.Nëse ka të drejtën e kthimit pa etjen për natën.
Dhe nëse hijen dhuron erë…pa ngjyrë,si vetë përjetësia!

Nga Ilir Paja, korrik 2012.


Fotot e poetit Ilir Paja
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SKËNDER ZOGAJ - KAM PUNUAR SIPAS VIZIONIT DHE IDEALEVE SHTETFORMUESE TË PRESIDENTIT RUGOVAIntervistoi: XHEVAT REXHAJ (01.29.2013)
ROZI DOSTI - PËR ÇËSHTJEN E SHQIPËRISË HASAN DOSTI TAKOI DIMITROVIN E BULLGARISË (II)Nga FATOS VELIU (01.29.2013)
HISTORIA E PASAPORTËS SHQIPTARE TË ALBERT AJNSHTAJNIT NË GAZETËN GJERMANE DIE WELT“E vërteta është se Ajnshtajn në vitin 1935 iku në SHBA me një pasaportë shqiptare që e kishte marrë pas një qëndrimi të shkurtër në Shqipëri (01.29.2013)
SHQIPTAROFOBI E PAPARË - IDEOLOGU NEONAZIST I AGIMIT TË ARTË KRISTO PAPAS RRËFEHET TEK '360 GRADË' E ARTUR ZHEJIT (01.29.2013)
MAJLINDA KETA - DEMOKRACIA DUHET TË LARGOHET NGA (KJO) MERKATO DEPUTETËSH QË QEVERISIN PA MORALKeta - Kryesia dhe Asambleja e PS me përbërje e protagonizëm që vetëm socialiste nuk është. Pse opozita duhet të votojë tri ligjet e BE&am (01.29.2013)
BARAK OBAMA E HILLARI KLINTON TEK '60 MINUTA' CBS - ISH RIVALË TË FORTË DHE MIQ TË MIRË (01.28.2013)
ROZI DOSTI - ME VJEHRRIN TIM HASAN DOSTI KAM JETUAR 40 VJET NË NJU JORKNga FATOS VELIU (01.28.2013)
HILLARY CLINTON KANDIDATE PËR PRESIDENTE MË 2016? (01.28.2013)
HAFIZ GAGICA - PËR TREPËQINDËSHIN DUHET TË MBAJË PËRGJEGJËSI ISA MUSTAFA (01.28.2013)
SUKSESI I ARTISTIT G4SHI (LABINOT GASHI) NGA DRENICA NË NEW YORKNga NORA KALAJA, Prishtinë - New York (01.28.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2019  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]