E Shtunë, 09.26.2020, 03:07am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
GAZETARI SEYMUR HEZI DËNOHET ME 5 VJET BURG

E Premte, 01.30.2015, 10:29pm (GMT+1)Një gazetar në Azerbajxhan, i akuzuar për huliganizëm, u dënua me pesë vjet burg.

Gjykata e Qarkut shqiptoi dënimin kundër Seymur Hezi, më 29 janar.

Hezi është një gazetar që punon në gazetën e opozitës Azadliq, një prezantues televiziv, dhe anëtar i opozitës.

Ai është mbajtur në burg që nga muaji gusht për të njëjtat akuza.

Babai i tij, Mesgul Heziyev, tha se gjykata ka "realizuar një urdhër të motivuar politikisht".

Në raportin vjetor të publikuar më 29 janar, Human Rights Watch tha se qeveria e Azerbajxhanit ka "përshkallëzuar represionin" kundër kritikëve të saj gjatë vitit të kaluar, "duke shënuar një përkeqësim dramatik në të dhënat e saj të të drejtave të njeriut".

Raporti kishte thënë se autoritetet e Azerbajxhanit dënuan ose burgosën të paktën 33 aktivistë të të drejtave të njeriut, aktivistë politikë dhe gazetarë.rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AKTIVISTI PRO-UKRAINAS REAGON PAS SHFAQJES SË SOPRANOS RUSE (01.30.2015)
NJË GRUA RUSE BURGOSET PËR TRADHTI (01.29.2015)
GORBACHEV - MUND TË NDODHË 'LUFTA E NXEHTË' (01.29.2015)
KUSH ËSHTË PANOS KAMENAS DHE GREKËT E PAVARUR? (01.28.2015)
EMËROHET PESHKOPJA E PARË FEMËR NË ANGLI (01.26.2015)
NDAHET NGA JETA KËNGËTARI DEMIS ROUSSOS (01.26.2015)
LIROHEN NGA BURGU DY DJEMTË E HOSNI MUBARAKUT (01.26.2015)
RUSIA REFUZON LIRIMIN E PILOTES NADIYA SAVCHENKO (01.26.2015)
KUJTIME NGA AUSCHVITZI - 'KAM REFUZUAR TË VDES' (01.26.2015)
MEDIAT - VRITET KOMANDANTI I SHQIPTARËVE NË SIRI LAVDRIM MUHAXHERI (01.26.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]