E Shtunë, 12.05.2020, 07:16pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
NË ZVICËR PUNA NË TË ZEZË PËSON RËNIE
Zvicra është model në shkallë ndërkombëtare, menjëherë pas SHBA

E Enjte, 02.05.2015, 08:11am (GMT+1)

 
Voal - Puna në të zezë vazhdon të ketë rënie në Zvicër. Vitin e shkuar ekonomia informale, krahasuar me prodhimin total të ekonomisë ishte 6.9 për qind, ndërsa për vitin 2015 është parashikuar në rënie e mëtejshme. Profesori i ekonomisë Friedrich Schneider nga Universiteti i Lincit Austri ka llogaritur se më 2015 kjo shifër do të jetë 6.5 për qind.

Ky është një rezultat brilant në krahasim me standardet ndërkombëtare. Vetëm SHBA janë më mirë se Zvicra. Atje raporti i ekonomisë informale me prodhimin kombëtar bruto është 5.9 për qind. Në krahasim me vendet tjera të Evropës, Zvicra është në pozicion mjaft të mirë në këtë pikë, pasi në vendet si Gjermania, Franca ose shtetet skandinave kjo përqindje arrin në mes 12 dhe 13 për qind.

Ndërsa në shtetet e tjera të BE-së si Greqia, Italia, Spanja që janë në krizë ekonomike madje, përqindja që përbën punësimi në të zezë sillet në mes 18 dhe 22 për qind./ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHKËLZEN GASHI U SHPALL FUTBOLLISTI I VITIT NË ZVICËR (02.03.2015)
ZVICRA E PESTË – DIASPORA E ZVICRËS NË RRITJE (02.02.2015)
Economiesuisse - POLITIKA TË MARRË MASA URGJENTE NDAJ PASOJAVE TË FRANGUT TË FORTË (02.02.2015)
FRANGU I FORTË - ZVICERANËT TË QETË (01.30.2015)
SONDAZHI PËR ZGJEDHJET FEDERALE ZVICERANE - SVP RRITJE, CVP NËN 10% (01.29.2015)
ZËRI I AMERIKËS - DY PILOTËT ZVICERANË NË FLUTURIMIN E PARË ME AVION DIELLOR PËRRETH BOTËS (01.28.2015)
LOZANË - HAPET EKSPOZITA 'BESA' KUSHTUAR SHQIPTARËVE QË SHPËTUAN HEBRENJTË GJATË LUFTËS SË DYTË BOTËRORE (01.28.2015)
ZVICRA DREJT ZGJERIMIT TË ORAREVE TË SHITOREVENë ditët e javës nga ora 6 deri 20, të shtunën 6-19 (01.28.2015)
EMMA WATSON - AVOKATJA E FEMRAVE NË DAVOS (01.25.2015)
ZVICRA LEHTËSON NATYRALIZIMIN E TË HUAJVE TË RINJ TË BREZIT TË TRETË (01.24.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 

 
VOAL
[Shko lart]