E Mërkurë, 08.05.2020, 02:50am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
HSBC NDIHMOI MËNJANIMIN E TAKSAVE

E Martë, 02.10.2015, 08:02am (GMT+1)Një rrjet i madh gazetarësh investigativ zbuloi se krahu svicerian i bankës më të madhe britanike  HSBC, ndihmoi klientët globalë të mënjanonin taksa dhe të fshihnin miliona dollarë në asete.

Klientët përfshijnë trafikantë droge, kontrabandistë armësh dhe figura të shquara.

Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Investigativë dhe disa organizata lajmesh morën dokumentat e bankës që datojnë që nga viti 2007 dhe zbulojnë shkallën e shmangies së taksave.  

Dokumetat e siguruara përmbajnë hollësi rreth gati 100 mijë klientëve në mbarë botën – individë dhe entitete ligjore.

Sipas raportit të konsorciumit, studimet akademike llogarisin se gati 7.6 trilionë dollarë mbahen jashtë vendit në taksa, duke ndaluar qeveritë të mbledhin gati 200 miliardë dollarë në vit në të ardhura nga taksat.

Në Britani, raporti irritoi ligjvënësit dhe nxiti kritika se autoritetet e taksave kanë dështuar të penalizojnë shmangësit e taksave.

HSBC u përgjigj ndaj raportit duke thënë se përpjekjet e saj për të zbatuar ligjin kanë qënë të pamjaftueshme. Banka thotë se ka kaluar nëpër një transformim radikal gjatë viteve të fundit dhe tani zbaton kërkesa më të rrepta për raportimin e llogarive.za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SKANDALI I 'SWISSLEAKS' - NGA MBRETËRIT DHE KARTELET, TEK YJET E HOLLYWOODIT (02.10.2015)
AKUZA TË RËNDA NDAJ BANKËS ZVICERANE HSBC (02.09.2015)
NË BAZEL DO TË EKSPOZOHEN PIKTURA 300 MILIONË DOLLARËSHE E GAUGUIN DHE 49 KRYEVEPRA TË TJERA (02.07.2015)
KINA MË PRANË - SIVJET DO TË HAPET NJË BANKË KINEZE NË ZVICËRZvicra do të investojë 22 miliardë franga në vit në Kinë (02.06.2015)
NË ZVICËR PUNA NË TË ZEZË PËSON RËNIEZvicra është model në shkallë ndërkombëtare, menjëherë pas SHBA (02.05.2015)
SHKËLZEN GASHI U SHPALL FUTBOLLISTI I VITIT NË ZVICËR (02.03.2015)
ZVICRA E PESTË – DIASPORA E ZVICRËS NË RRITJE (02.02.2015)
Economiesuisse - POLITIKA TË MARRË MASA URGJENTE NDAJ PASOJAVE TË FRANGUT TË FORTË (02.02.2015)
FRANGU I FORTË - ZVICERANËT TË QETË (01.30.2015)
SONDAZHI PËR ZGJEDHJET FEDERALE ZVICERANE - SVP RRITJE, CVP NËN 10% (01.29.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]