E Hënë, 09.21.2020, 01:52pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
NË BAZEL DO TË EKSPOZOHEN PIKTURA 300 MILIONË DOLLARËSHE E GAUGUIN DHE 49 KRYEVEPRA TË TJERA

E Shtunë, 02.07.2015, 10:34am (GMT+1)


'Nafea Faa Ipoipo'

Voal - BAZEL - Piktura më e kushtueshme e të gjitha kohërave është një Gauguin. Vepra e famshme "Nafea faaipoipo (Kur do të martohesh?)" realizuar në vitin 1892 është shitur 300 milionë dollarë, 50 milionë më shumë se u shit më 2011 "Lojtari i bixhozit" i Paul Cézanne. Shifra rekord (thuhet se u ble nga emirët e Katarit) u bë e njohur nga New York Times në prag të hapjes së ekspozitës së kushtuar Paul Gauguinit në Fondacionin Beyeler të Bazelit. Muzeu më i vizituar i Zvicrës me siguri sivjet do të vendosë një tjetër kuotë të vizitorëve pas atij të vitit 2014, kur pati 349'531 të tillë.

Nga e diela (nesër) vepra e cila më parë i përkiste Rudolf Staechelin Family Trust do të jetë e pranishme deri më 28 qershor së bashku me 49 kryevepra të tjera që vijnë nga muzetë dhe koleksionet më të famshme të botës.  Piktura (105x77,5 centimetri) pas kësaj dae largohet nga Zvicra. Sivjet, pas Bazelit, ajo do të ekspozohet në Madrid e a Washington.

Ekspozita kushtuar francezit Guaguin (më e rëndësishmja në Evropë nga vitit 2004) do të jetë veprimtaria kulturore kryesore e Zvicrës sivjet dhe një ndër më të rëndësishmet e kontinentit. Përveç pikturave, ekspozita përmban skulptura enigmatike të Gauguin që evokojnë artin e deteve të jugut, pjesa më e madhe e të cilave ishin të humbura.

Hapjen e ekspozitës në Riehen e bën aktori Keanu Reeves i cili do të lexojë faqe të Noa Noa, francezit të konsideruar një prej artistëve më popullorë të kohës sonë me Van Gogh, Monet e Cézanne të cilëve ua ka marrë primatin./ATSwww.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KINA MË PRANË - SIVJET DO TË HAPET NJË BANKË KINEZE NË ZVICËRZvicra do të investojë 22 miliardë franga në vit në Kinë (02.06.2015)
NË ZVICËR PUNA NË TË ZEZË PËSON RËNIEZvicra është model në shkallë ndërkombëtare, menjëherë pas SHBA (02.05.2015)
SHKËLZEN GASHI U SHPALL FUTBOLLISTI I VITIT NË ZVICËR (02.03.2015)
ZVICRA E PESTË – DIASPORA E ZVICRËS NË RRITJE (02.02.2015)
Economiesuisse - POLITIKA TË MARRË MASA URGJENTE NDAJ PASOJAVE TË FRANGUT TË FORTË (02.02.2015)
FRANGU I FORTË - ZVICERANËT TË QETË (01.30.2015)
SONDAZHI PËR ZGJEDHJET FEDERALE ZVICERANE - SVP RRITJE, CVP NËN 10% (01.29.2015)
ZËRI I AMERIKËS - DY PILOTËT ZVICERANË NË FLUTURIMIN E PARË ME AVION DIELLOR PËRRETH BOTËS (01.28.2015)
LOZANË - HAPET EKSPOZITA 'BESA' KUSHTUAR SHQIPTARËVE QË SHPËTUAN HEBRENJTË GJATË LUFTËS SË DYTË BOTËRORE (01.28.2015)
ZVICRA DREJT ZGJERIMIT TË ORAREVE TË SHITOREVENë ditët e javës nga ora 6 deri 20, të shtunën 6-19 (01.28.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]