E Premte, 10.30.2020, 02:34am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
ISH KRYEMINISTRI KAZAK NË ARREST SHTËPIAK

E Mërkurë, 11.19.2014, 12:32pm (GMT+1)


Ish-kryeministri kazak, Serik Akhmetov


Ish-kryeministri kazak, Serik Akhmetov, është vënë në arrest shtëpiak, nën akuzat për korrupsion.

Agjencioni Anti-Korrupsion i Shtetit, ka njoftuar sot më 19 nëntor, se arrestimi i Akhmetov, ka të bëjë me hetimet që kanë nisur ndaj disa zyrtarëve të shtetit.

Detaje tjera nuk janë bërë publike.

Akhmetov, 56 vjeç, shtetas kazak i rajonit Qaraghandy, ka shërbyer si kryeministër nga shtatori 2012 deri në prill 2014.

Në prill, ai është emëruar si ministër i Brendshëm, por muajin e kaluar ka dhënë dorëheqje, me ç'rast është thënë se është ‘vendim personal’, i tij.

Akhmetov, ka dhënë dorëheqje, disa javë pasi që hetuesit arrestuan governatorin e rajonit Qaraghandy, Bauyrzhan Abdishev, kryetarin e qytetit, Meiram Smagulov, dhe disa zyrtarë të tjerë lokalë, të akuzuar për korrupsion.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DY TË ARRESTUAR PËR ZHDUKJEN E MISS HONDURAS (11.19.2014)
GEORGE W BUSH - DO TA NDIHMOJ VËLLAIN TË ZGJIDHET PRESIDENT (11.10.2014)
BUSH SENIOR - 'GJERMANIA E BASHKUAR I KA PËRMBUSHUR PRITJET E MIA' (11.09.2014)
KONFIRMOHEN DISA AKUZA KUNDËR PRINCESHËS SPANJOLLE (11.08.2014)
WALESA - PUTIN I KA SHPALLUR LUFTË PERËNDIMIT (11.08.2014)
AMERIKANI QË VRAU BIN LADENIN, ZBULON IDENTITETIN E TIJ (11.07.2014)
KLAUS IOHANNIS - NJË PRESIDENTI 'GJERMAN' PËR RUMANINË (11.04.2014)
UKRAINË - BËN BETIMIN UDHËHEQËSI SEPARATIST ZAKHARCHENKO (11.04.2014)
GORBACHEV ISHTE I PARI QË KËRKOI SHEMBJEN E MURIT TË BERLINIT (11.04.2014)
DUKET SE BOKO HARAMI NUK I LIRON VAJZAT E RRËMBYERA (11.01.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]