E Hënë, 03.30.2020, 03:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Mbrëmë nata me e nxehtë e tetorit në 100 vitet e fundit
E Enjte, 10.08.2009, 03:56pm (GMT+1)

 

 

 

Voal-online –Nata e mbrëmshme, pra midis së mërkurës dhe së enjtes, ka qenë nata më e nxehtë e tetorit zviceran prej vitit 1910 – vit kur filluan matjet – me temperatura midis 16 dhe 20 gradëve Celsius.               

 

Rekordin e ka shënuar Kuri me 20 gradë, pasuar nga Berna, Sënt Galleni e Pajerne me 19 gradë. 18,8 gradë ka shënuar Zyrihu, 18 Gjeneva. Në mënyrë të çuditëshme në jug të Alpeve ka bërë më ftohtë se në veri. Në Tiçino temperatura nuk i ka kaluar 17 gradë.

Meteonews i shpjegon këto temperatura të larta me arritjen e erës së ngrohtë e të thatë perëndimore në luginat alpine, të erës jugperëndimore në Rrafshnaltë dhe me një mbulesë më të madhe prej reve. E gjithë kjo e ka shmangur përhapjen e nxehtësisë duke prodhuar një efekt sere.

Dita e djeshme (e mërkurë) ka qenë edhe më e nxehta e muajit tetor prej tridhjetë vjetësh në këto anë, me temperatura që i kanë kaluar 29 gradët. Situata është kthyer në normalitet sot me temperatura midis 17 dhe 20 gradëve që respektojnë mesataren stinore. (http://www.noa.al)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Minare apo Misile? Polemika dhe ndalime për afishet e SVP (10.07.2009)
Polanski nuk lirohet me kusht (10.06.2009)
Evelinë Vidmer Shlumpf: Për rastin Polanski nuk kishte alternativë (10.04.2009)
Aksidentohen oficerët e huaj (10.03.2009)
Aeroporti i Zyrihut do të ndërrojë emër (10.02.2009)
Liga e Kampioneve: Zyrihu e kalon provën në San Siro (10.01.2009)
Diplomacia zvicerane për tre amerikanët e burgosur në Iran (09.30.2009)
Zvicra mikpritëse në Bisedimet e Gjenevës 2: Takim për çështjet e Sigurisë dhe ato Bërthamore midis BE 3+3 dhe Iranit (09.30.2009)
Serxho Markione largohet nga UBS (09.29.2009)
Saimir Pirgu me La Bohéme nesërmbrëma në orën 20:05 drejtpërdrejt nga disa televizione zvicerane dhe TV Franko-Gjerman Arte (09.28.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]