E Premte, 09.25.2020, 11:52am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ARRESTOHET DOMINIQUE GIROUD - IU KA VËNË SPIUNË GAZETARËVE
Tregtari i madh i verëra ishte nën hetime

E Enjte, 06.12.2014, 01:30pm (GMT+1)Voal-online.ch - Kthesë e papritur në çështjen penale të Dominique Giroud, tregtarin valezan nën hetime për një varg shkeljesh, të cilat fillojnë nga ato fiskale tek ndërhyrjet e tepëruara në verërat që shiste. Ai u arrestua bashkë me tre të tjerë sipas urdhërit të Prokurorit Publik të Gjenevës.

Në pranga kanë përfunduar mes tjerëve edhe një hacker profesionist e një hetues privat. Akuza për të karë është se kanë urdhëruar e krye aksione piraterie informatike në kompjutera të ndryshëm, të cilët iu përkasin të paktën dy gazetarëve. Qëllimi, ka shumë të ngjarë, ishte për të identifikuar burimet e daljes së lajmeve, nëpërmjet të cilave shtypi është duke e përditësuar opinionin publik mbi zhvillimin e rastit. Mediat për të cilët reporterët punonin (radiotelevizioni romand e e gazeta Le Temps) kanë bërë denoncime.

Operacioni i spiunazhit, saktëson prokuroria, është përqëndruar me pjesëmarrjen edhe të një agjentit të shëbimeve të informacionit të Konfederatës, të cilët thonë se nuk kanë të bëjnë me rastin dhe janë distancuar nga bashkëpunëtori. SDA/ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MBRËMË NATË TROPIKALE NË ZVICËR - DITA E SOTME DO TË JETË SHUMË E NXEHTËRekord i së dielës në Pratval (Graubynden) me 35,7 gradë - temperaturat e mesnatës rreth 25 gradë (06.09.2014)
VËLLEZËRIT E VALON BEHRAMIT (06.07.2014)
Tages Anzeiger - ZVICRA ME LIGJIN MË TË RREPTË PËR SHTETËSI (06.07.2014)
MBI 30 GRADË - VERA KA ARDHUR MË NË FUND NË GJITHË ZVICRËN (06.07.2014)
ZVICRA PËRSHËNDET KOMBËTAREN E SAJ - SONTE FLUTURON PËR NË BRAZIL (06.06.2014)
OTTMAR HITZFELD - DO TË ARRIJMË NË TETËSHEHitzfeld - Kupën do ta fitojë një skuadër latinoamerikane (06.05.2014)
SWISSCOY DO TË VAZHDOJË NË KOSOVË DERI NË FUND TË VITIT 2017Ueli Maurer - Situata në Kosovë është më e qëndrueshme, por kriminaliteti e dhuna janë ende të pranishme (06.04.2014)
PAK BLETË VDIQËN NË ZVICËR GJATË DIMRITVetëm 12% e tyre nuk arritën t'i mbijetojnë stinës së ftohtë (06.03.2014)
BEHRAMI, SHAQIRI E XHAKA PRITET TË JENË TITULLARË TË KOMBËTARES ZVICERANE (06.02.2014)
GRANIT XHAKA - ZGJODHA ZVICRËN, SHQIPËRIA NUK MË FTOI KURRË (05.31.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]