E Shtunë, 10.24.2020, 06:20pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
TË NATYRALIZUARIT VOTOJNË PËR PARTINË SOCIALISTE TË ZVICRËS

E Hënë, 11.17.2014, 12:01pm (GMT+1)Voal-online.ch - Shtetasit zviceranë të natyralizuar votojnë për të majtën. Kjo del nga një studim i publikuar të dielën në Schweiz am Sonntag, që i jep fund mitit se ai i huaj që merr një pasaportë të kuq me kryq të bardhë voton për të djathtën, në mënyrë që të distancohet nga emigrantët e rinj.

Për Partinë Socialista, pasuar nga të Gjelbrit dhe të Gjelbrit Liberalë mbështetja nga të natyralizuarit është më e lartë se ajo e atyre që nuk kanë një prejardhje emigrantësh. SVP ka mbështetje kryesisht nga kjo kategori. Për liberalët dhe PPD ndryshimi është i parëndësishëm.

Arsyet janë të shumëfishta. Nga një anë, ata që ndihen në shenjestër të fushatave kundër emigracionit, si turqit e myslimanët, por edhe emigrantët historikë si italinët e portugezët, votojnë për të majtën, madje edhe nëse nuk pajtohen me idetë e tyre. Nga ana tjetër, PS ka një strategji të saktë - kërkon që të natyralizuarit të regjistrohen në listat zgjedhore dhe iu dërgon materiale politike në gjuhën e origjinës. rsi
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BURKHALTER SUPERSTAR - MERR ÇMIMIN RINIA 2014 (11.16.2014)
LDK DEGA ZVICËR - MANIFESTIM ME RASTIN E 28 NËNTORIT, DITËS SË FLAMURIT KOMBËTAR, 102 VJETORIT TË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË (11.16.2014)
ZVICRA KA NJË SISTEM FISKAL KOMPETITIV NDAJ FQINJVE (11.15.2014)
GJENEVË - SHITET NË ANKAND PËR 27 MILIONË DOLLARË ORA E XHEPIT 'GRAVES' (11.12.2014)
GJENEVË - NË QYTETIN E KALVINIT LARMI REKORD RELIGJIONESH DHE NUMËR I MADH I OBJEKTEVE TË KULTIT (11.08.2014)
KËSHILLI FEDERAL ZVICERAN - TË DYFISHOHET SHPEJTËSIA MINIMALE E INTERNETIT (11.05.2014)
ISH KANCELIERJA ZVICERANE - INICIATIVAT POPULLORE T'IU NDALOHEN PARTIVE TË MËDHA (11.02.2014)
PARLAMENTI ZVICERAN - NATYRALIZIMET PËRSËRI NË RENDIN E DITËSTë merret pasaporta zvicerane më lehtë, por jo automatikisht (11.01.2014)
BANKA KOMBËTARE ZVICERANE REALIZON TË ARDHURA PREJ 28,5 MILIARDË FRANGA NË NËNTË MUAJ (10.31.2014)
TRI INICIATIVAT PËR TË CILAT DO TË VOTOJNË ZVICERANËT MË 30 NËNTOR (10.29.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]