E Shtunë, 10.24.2020, 03:38am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PARLAMENTI ZVICERAN - NATYRALIZIMET PËRSËRI NË RENDIN E DITËS
Të merret pasaporta zvicerane më lehtë, por jo automatikisht

E Shtunë, 11.01.2014, 11:55am (GMT+1)


Voal-online.ch - Projekti për përshpejtim të procedurës ndaj të huajve të brezit të tretë, lënë anash më 2010, do të kthehet në tryezat e Parlamentit. Teksti në fakt miratuar me 15 votë kundëro 7 nga Komisione i Institucioneve Politike të Këshillit Nacional.

Në projektiligj parashikohet një rregullim uniform në gjithë vendin sa i përket natyralizimit të të huajve të brezit të tretë. Marrja e shtetësisë helvetike do të lehtësohej, por nuk do të ishte automatike. Prindërit e tyre duhet të bëjnë kërkesë përkatëse, ndryshe nga projekti i refuzuar më 2004 nga 51,6% e zviceranëve.

Konkretisht projekti parashikon si kusht për natyralizimin e përshpejtuar të brezit të tretë që së paku një gjysh të ketë të drejtën e qëndrimit në Konfederatë dhe që së paku njëri nga prindërit të ketë lindur në Zvicër ose të ketë emigruar këtu para moshës 12 vjeçare./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BANKA KOMBËTARE ZVICERANE REALIZON TË ARDHURA PREJ 28,5 MILIARDË FRANGA NË NËNTË MUAJ (10.31.2014)
TRI INICIATIVAT PËR TË CILAT DO TË VOTOJNË ZVICERANËT MË 30 NËNTOR (10.29.2014)
ZVICERANËT PARAPËLQEJNË MË TEPËR TEMAT E LEHTA DHE MEDIAT ME SHËRBIME FALAS (10.27.2014)
ROGER FEDERER FARE PRANË NUMRIT NJË BOTËROR (10.27.2014)
EKSPERTI ZVICERAN - UEFA DHA NJË VENDIM IDIOT (10.27.2014)
SVP - LIGJET ZVICERANE TË KENË PËRPARËSIPër këtë kjo parti miraton një iniciativë të re popullore (10.26.2014)
TAULANT XHAKA NUK DO TË DËNOHET PËR VEPRIMIN E TIJ (10.25.2014)
Tages Anzeiger - TURPI I UEFA-s PAS TURPIT TË BEOGRADIT (10.24.2014)
DEGA E LDK-së NË ZVICËR ME ZYRA TË REJA NË SOLOTHURN!Adresa: Bielstrasse 80 4500 Solothurn (10.23.2014)
ROCHE TOWER NË BAZEL ME 50 KATE - DO TË JETË NDËRTESA MË E LARTË E ZVICRËS (10.22.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]