E Djelë, 10.25.2020, 04:05am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ORA ZVICERANE ME FLOKËT E NAPOLEONIT

E Enjte, 11.27.2014, 08:23am (GMT+1)ADN-ja e Napoleonit në orën tuaj… Iniciativa vjen nga prodhuesi zviceran ”DeWitt” që do të publikojë një seri të limituar, të zbukuruara nga mikrocopëza të flokëve të perandorit, blerë gjatë një shitjeje në ankand në muajin nëntor.

“Do të jetë ADN-ja e Napoleonit në orët tona”, deklaroi sot, në ambientet e fabrikës së saj, Viviane de Witt, bashkëshorti i të cilës është një pasardhës i drejtpërdrejtë i Jerome Napoleon (1784-1860), vëllai më i vogël i Napoleonit.

Këto flokë do të priten në një gjatësi prej gjysmë milimetri.Të dukshme vetëm në mikroskop, çdo element do të vendoset nën xhamin e orës, mbi imazhin e perandorit, që është logoja e markës DeWitt.

Operacioni i parë i këtij lloji, një precizion kirurgjikal, u zhvillua sot, në praninë e një gjykatësi të çertifikuar, në fabrikë.

DeWitt, që prodhon rreth 1 500 ora në vit me një efektiv prej 60 persona , parashikon të prodhojnë një seri të limituar prej 400-500 ora me ADN-në e Napoleonit, çmimi i të cilës do të jetë të paktën 8 000 euro.

“Napoleoni adhurohej shumë kur ishte gjallë, kur priste flokët, admiruesit i mblidhnin për t’i ruajtur”, theksoi Witt.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KOMUNIKATË PËR MEDIA NGA KUVENDI I SHQIPTARËVE TË ZVICRËS NË LIDHJE ME MARRËVESHJEN E SIGURIMEVE SHOQËRORE NË MES TË ZVICRËS DHE KOSOVËS (11.25.2014)
MUZEU I BERNËS DHE ARTI GJERMAN (11.24.2014)
MANIFESTIM ME RASTIN E 28 NËNTORIT - DITËS SË FLAMURIT, ORGANIZUAR NGA FG LDK ZVICËR (11.24.2014)
MË NË FUND KUPA DEJVIS I PËRKET ZVICRËS, NJË FITORE E TENISIT ZVICERAN, NJË FITORE E KOMBIT ZVICERAN (11.24.2014)
RASTI HILDEBRAND ARKIVOHET - ISH PRESIDENTI I BANKËS KOMBËTARE ZVICERANE NUK KA KOMPLOTUAR KUNDËR CHRISTOPH BLOCHERIT (11.23.2014)
QYTETI I BAZELIT - OPERACION I PËRBASHKËT I POLICISË ZVICERANE, FRANCEZE DHE GJERMANE (11.22.2014)
MËSIMDHËNËSIT ZYRIHAS - MË MIRË VETËM NJË GJUHË E HUAJ, DHE KJO TË JETË ANGLISHTJA (11.21.2014)
SPIUNË DIPLOMATIKË NË ZVICËR (11.19.2014)
NËNDEGA E LDK-së St. GALLEN MANIFESTIM PËR 28 NËNTORIN (11.17.2014)
TË NATYRALIZUARIT VOTOJNË PËR PARTINË SOCIALISTE TË ZVICRËS (11.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]