E Hënë, 12.11.2023, 01:37pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
ME SHITË GAZETA!
-Pyetje, krejt e sinqertë …, e një simpatizanti - ( Gegaj, Tropojë, 1975)
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Djelë, 01.25.2015, 05:21pm (GMT+1)


...!
-...Pash Zotin, a kini ndonjë lajm
prej atij djali? -A po ju çon letra?
-Po, kjo fjala...,-Gazetar!
A do me thanë:-Me shitë gazeta?

...!
Kështu kish pyetur për Mue,
Atje në kufi, një dashamirë "X",
Diku, nga mesi i viteve '70-të,
Drejtë ..., pa ndonjë bisht!

Pyetja e sinqertë, u kthye në shaka,
(Me shitë gazeta, as marre as zor!),
Me ngacmonin miqtë nga Shipshani,
Dhe, dvetja e çiltër u kthye në humor!

...!
Dogri me kallxue, (at'hërë as tash),
Ç'ka asht' ma e mira, sak, nuk e di,
Thartoe kryet, vjersha e reportazhe,
Aaa, shit gazeta rrugëve, e bjer e fli!
./.
-Nga libri në dorëshkrim"Mbrojtja... (pa avokat)

ZEQIR LUSHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LUTJENga SINAN KËRPAÇI (01.21.2015)
ZANGRANga JACQUES BREL (01.20.2015)
'SONTE JE BAJRAK NDËR ÇIKA…'- Një shoqes time, në natën e martesës - Bajram Curri 1976-Nga ZEQIR LUSHAJ (01.19.2015)
VERA IME(në një darkë kur unë s’isha aty)Nga EMIL ASDURIAN (01.17.2015)
KUR BIE BORA E SË DIELËSNga ARTUR VREKAJ (01.17.2015)
DRILONI I KOMANDANTITNga SINAN KËRPAÇI (01.16.2015)
TREPÇA ILIRIANENga RRUSTEM GECI (01.16.2015)
KUJDES ME FJALËNNga DRITËRO AGOLLI (01.16.2015)
NËPËR MURE LEXOJMËNga ADEM ZAPLLUZHA (01.14.2015)
SHTËPIA NË BREGDETNga SULEJMAN MATO (01.12.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]