E Shtunë, 06.15.2024, 03:56pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PAUL GAUGUIN - NJË UDHËTIM DREJT VENDEVE IDILIKE
Ekspozita e Fondation Beyeler propozon një nga ngjarjet kulturore pikante të vitit 2015


E Mërkurë, 05.13.2015, 06:15pm (GMT+1)


VOAL - BAZEL - Me një prej ngjarjeve kulturore të vitit 2015 në nivel evropian, Fondation Beyeler hap dyert e tij ndaj piktorit Paul Gauguin (Pol Gogen). Pikturat e tij novatore, të cila e bënë atë ikonë të artit modern, janë vlerësuar ndër thesarët më të rëndësishëm dhe më të çmuar kulturorë të botës. Me ngjrat e tyre të gjala dhe format e thjeshta, kanë revolucionarizuar artin dhe vazhdojnë ta entusiazmojnë publikun e sotëm. Nëpërmjet pesëdhjetë kryeveprave, të cilat vijnë nga muzetë më të famshëm ndërkombëtare dhe nga koleksionet më të mëdha private, është e mundur të përmbushet një udhëtim deri tek vendi ku artisti u gjet "më në fund i lirë, i distancuar nga paraja, dhe në gjendje të dashurojë, të këndojë e të vdesë".

Vëmendje të posaçme kërkojnë veprat me famë botërore që artisti ka krijuar në Tahiti: figura femërore sensuale, shpresh me kafshë simbolike, në peizazhe idilike. Artisti kremton idealin e tij të një bote ekzotike të pashkelur, që bashkon natyrën dhe kulturën, misticizmin dhe erotizmin, ëndrrën dhe realitetin në harmoni të përkryer. Krijimet e pashoqe të Gauguin flasin për kërkimin e një parajse të humbur, evokojnë jetën e trazuar të një artisti mes kulturave, e zotëruar nga pasioni dhe nga jeta për aventura.

Krhas këtyre pikturave, ekspozita paraqet edhe një përzgjedhje të skulprutave të jashtëzakonshme, autoprotrete të ndryshme, piktura vizionare dhe shpirtërore që dëshmojnë periudhën të cilën Gauguin e ka kaluar në Britaninë e Madhe.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ILIR SHALA - KANDIDAT PËR DEPUTET NË PARLAMENTIN E ZVICRËS NË LISTËN E CVP (05.12.2015)
SHOQATA E KRIJUESVE SHQIPTARË NË ZVICËR - ME KRYESI TË REKuvendi zgjodhi edhe kryesinë e re prej 7 anëtarësh, kryetar u zgjodh poeti Shaip Beqiri (05.11.2015)
ËSHTË ARI EMBLEMA E VËRTETË E ZVICRËSNë Zvicër gjenden katër rafineritë më të rëndësishme të arit në botë (05.08.2015)
SOMARUGA NË VJENË KËRKON NDIHMË PËR DIALOGUN POLITIK ME BASHKIMIN EVROPIANPresidentja zvicerane - Duam të jemi pjesë e sistemit evropian të shpërndarjes së azilkërkuesve (05.07.2015)
SHQIPTARI QË E HUMBI JETËN NË PUNË NË ZVICËR ËSHTË BESLIM SYLA NGA BERJAHA E GJAKOVËS (05.05.2015)
PRANË GJYKATËS PENALE FEDERALE TË ZVICRËS TË KETË EDHE NJË GJYKATË APELI (05.05.2015)
BIE NIVELI I ALARMIT, POR NUK BIE NIVELI I LUMENJVE ZVICERANË (05.05.2015)
CVP - ZVICRA TË MARRË PJESË NË OPERACIONIN E SHPËTIMIT TË EMIGRANTËVE NË MESDHÉ (05.04.2015)
XHERDAN SHAQIRI NË REKLAMEN E RE TË VOLKSWAGENIT (05.04.2015)
ATP - FEDERER FITON TURNEUN E STAMBOLLIT (05.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 

 
VOAL
[Shko lart]