E Hënë, 07.15.2024, 07:11am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 



 
ART KULTURË
 
HAIKU
Nga GJON NEÇAJ

E Mërkurë, 04.08.2015, 03:10pm (GMT+1)



*
Në një çetinë pishe
Zogu i bjeshkës
thurë këngë.

*
Bjeshkët e mia
Jetëshkrimi i përjetshëm
dashuria ime.

*
Mbi majën e Hekurave
Agu i mëngjesit
Përshëndetet me bjeshkët.

*
Zogu i bjeshkës
Përmbi çetinë
Kundron larat e borës.

*
Bjeshkët
Shkundën çarçafin e bardhë;
Dimri iku vonë.

*
Natë bjeshkatare:
çobanët
turren staneve.
*
Erdhi mëngjesi
Shtegut të bjeshkës
Ecën dielli.

*
Në stan
këtë mbrëmje bjeshkatare,
çukurmon fëmijëria ime.

*
Perëndim dielli.
Bjeshka
Ngjyrë e kafejtë vjeshte.

*
Akujt
në bjeshkët e Currajve
janë ngrirë si hej.

*
Mbeta hieroglif
bjeshke.
Vendlindja ime.
 *
Hënë e plotë.
Bjeshka qetohet
me mysafirët e rinj.

*
I vetmuar bjeshkëve
fëmijërinë time
kërkoj...
GJON NEÇAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KEQARDHJENga ARTUR VREKAJ (04.08.2015)
KUR U KTHJELLUANga SINAN KËRPAÇI (04.08.2015)
HIJET QË TEATRONINNga ASLLAN DIBRANI (04.06.2015)
GËZIMI I FITORESNga NAMIK SELMANI (04.05.2015)
MUNDIMET E JEZU KRISHTIT E VAJI I ZOJËS SË BEKUEMENga NDUE BYTYÇI (04.05.2015)
BUZËQESHJA NË LUMNga SEJDI BERISHA (04.05.2015)
NUSJA NGA KOSOVANga DRITËRO AGOLLI (03.26.2015)
DASHURINga THANI NAQO (03.24.2015)
NOVRUZI KY SULLTANNga NOVRUZ SHEHU (03.23.2015)
ZEMRA ÇAPKËNE  E MARRËNga VASIL TABAKU (03.23.2015)



 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]