E Martë, 04.23.2024, 02:17am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
5 MAJI
Nga QERIM SKËNDERAJ

E Martë, 05.05.2015, 07:09pm (GMT+1)


I pashë veteranët këtë ditë të shënuar,
Si drurë të vjetër harkuar nga era.
Buqeta me lule u dridhen në duar,
Tek shtyhen ngadalë mbi këmbët e "prera"...

Me imazhin e shokut të mbetur në luftë
Afrohen te varri e nuk mbahen dot.
Kujtimet u veshin mornica mbi trup,
Lulet mbi varr spërkaten me lotë...

Eh veteranë sa kohë ka rrjedhur,
Që atëhere kur ju vetëtinit mbi male.
Rrufe e furtunë prej qiellit "vjedhur",
Lirinë ideal, përmbi ideale...

Tani jeni plakur, plakur vërtetë,
Një brez pas jush, u plaka dhe unë.
Por lulja që mbollët do t'çeli për jetë,
Në kohë me diell, e kohë me furtunë...

5 maj 2015

QERIM SKËNDERAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NJERËZ TË VETMUARNga JANIS KALAMITSIS (05.04.2015)
RININga THANI NAQO (05.04.2015)
MOS MA VIDHNI PLISINNga ASLLAN DIBRANI (05.01.2015)
LIRIKA EROTIKENga QERIM SKËNDERAJ (04.23.2015)
I RUAJ GJËRAT TË PLOTANga MARK STRAND (04.15.2015)
PELEGRININga DRITËRO AGOLLI (04.15.2015)
RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT NGA ELIDA BUÇPAPAJ (04.14.2015)
SEANCE PLENARENga LUMO KOLLESHI (04.13.2015)
BESONINga SABIT GECAJ (04.10.2015)
PYLLI IM FLE NËN BORËNga THANI NAQO (04.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]