E Martë, 05.21.2024, 04:15am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
SHKRIMTAR I ROGANËS
- poezi nga libri, "Mielli dhe buka"
Nga RRUSTEM GECI

E Enjte, 05.07.2015, 01:37pm (GMT+1)


( Në Kodër të Brijës në Roganë
Një Kaçubë o më pat thënë
Jam e vogël, pak kam shtat
vesë prej barit pijë çdo natë!..)

Për ku je nis shkrimtar i Roganës
mendjemadh pak , dhe zemërmirë
a e sheh s´e jam midis dy epokave
ku njerës pemë po i bien gjethet

Ku po shkon shkrimtar i Roganës
në këtë natë pa emër dhe mbiemër
cila e dashur të ka dehur aq shumë
dhe cila e dehur të ka lën pa gjumë

Roganë e vendlindjes, a më kupton
në shpirt kam vajin e kësaj toke
barit në kaçubë unë ia kam thënë
tallaze të forta më bien në kraharor

Kah po shkon shkrimtar i Roganës
ç´ciklon dashurie ty sot të ka zënë
qetësohu një çik dhimbja të kalojë
fëmijë i dehur, shkrimtar i Roganës!..

Roganë, 1995 - 2015

RRUSTEM GECI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
5 MAJINga QERIM SKËNDERAJ (05.05.2015)
NJERËZ TË VETMUARNga JANIS KALAMITSIS (05.04.2015)
RININga THANI NAQO (05.04.2015)
MOS MA VIDHNI PLISINNga ASLLAN DIBRANI (05.01.2015)
LIRIKA EROTIKENga QERIM SKËNDERAJ (04.23.2015)
I RUAJ GJËRAT TË PLOTANga MARK STRAND (04.15.2015)
PELEGRININga DRITËRO AGOLLI (04.15.2015)
RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT NGA ELIDA BUÇPAPAJ (04.14.2015)
SEANCE PLENARENga LUMO KOLLESHI (04.13.2015)
BESONINga SABIT GECAJ (04.10.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]