E Hënë, 07.15.2024, 06:18am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
NE DHE ATA
Satirë nga PETRO LUARASI

E Premte, 01.09.2015, 07:36pm
E thur vargun me karar,
Geni më bëri vjershetar.
O kritikë genshqiptari,
S'jemi gjithe rracë gomari
ERË E VENDIT TIM MERRMA POEZINË
Nga EMIL ASDURIAN

E Mërkurë, 01.07.2015, 07:42pm

Merre rrëmbeje më mirë ti erë e vendit tim.
Më mirë ti që je në frymën e çdo vargu.

Ti që aromën i rrëmbeve detit tim
GJETHZHVESHJE E SHENJTË
Nga CESAR VALLEJO (1892-1938)

E Mërkurë, 01.07.2015, 07:31pm
Hënë! Kurorë koke në pafundësi
që hije të verdha vete e zvesh!
Kurorë e kuqe kur mendoi Krishti
ëmbëlsi tragjike esmeraldesh
E BUKURA E KOSOVËS
Nga RRUSTEM GECI

E Hënë, 01.05.2015, 06:20pm
Gjinjët i kam grurë të bardhë
buzët i kam të kuqe si qershi
jemi në tokën e dashurisë
në një kopësht plotë me lule
DITËT
Nga GJIN GJONPALI

E Djelë, 01.04.2015, 06:12pm
Ne iu kërkojmë ditëve lumturi,
Ato na e falin sipas mënyrës së tyre,
E ne lumturohemi deri në shtat qiej
PA ZOR DHE PA ORAR
Nga SINAN KËRPAÇI

E Djelë, 01.04.2015, 11:13am
Në rininë time
të puthurën me duartrokitje
ma kërkonin;
ULISI
Nga FERNANDO PESSOA

E Premte, 01.02.2015, 11:32am
O mit o asgjë q’është gjithçka
O i njëjti diell që qiellin zbulon
I ndritur mit ti dhe toka --
O trup i Zotit që më s’rron
MOSHA IME
Nga THANI NAQO

E Premte, 01.02.2015, 10:08am
Sa s'më pëlqen të matem me kohë,
Ama, Borës së Parë moshën ja di!
Nga djepi ja pashë të parën fjollë,
Dhe qesha kur zbardhi Dheu i Zi
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RI
Nga ARTUR VREKAJ

E Enjte, 01.01.2015, 11:33am
Ariu nuk është dukur më...
të përshëndesë lagjen time,
edhe bora mbi borë nuk zë,
mbi bar, pas Krishtlindjes
ZHGABA DHE ZHABA
Nga PETRO LUARASI

E Mërkurë, 12.31.2014, 03:18pm
‘’Demagoge’’, i thanë shoqet
Mos shih ëndrra, lëri lloqet
Ti nuk je shqiponjë mali
Por veçse zhabë moçali
  » VITI I RI NA JEP SHPRESËNga KUJTIM MATELI
  » NJË FLETË E RRËZUAR!Nga ZEQIR LUSHAJ
  » SONTE NJERËZ ËSHTË ÇASTI SHPIRTIN PËR TA KULLUARMiq e mike gezuar festat e fundvitit!Nga NIKOLL N ULNDREAJ
  » POEZI QË S`MBARON KURRËNga YEHUDA AMICHAI
  » MALLI PËR HERONJTËNga DRITËRO AGOLLI
  » E MARDHURA NË NUMËRIMNga SINAN KËRPAÇI
  » LAMTUMIRË BIRI I BABITNga AGIM GASHI
  » TË DUA KËSHTU...Nga DRITA LUSHI
  » VITE PASNga TED KOOSER
  » O BIBLIOTEKË KOMBËTARE, OI, OI!Nga SINAN KËRPAÇI 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]