E Premte, 05.24.2024, 04:36am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
SHKENCËTARJA SHQIPTARE MIRA MEZINI FITON ÇIMIN MË TË LARTË EVROPIAN NË INFORMATIKË - ME SHUMËM 2,3 MILIONË EURO

E Martë, 11.27.2012, 05:27pm (GMT+1)Mira Mezini, profesoreshë e informatikës në Universitetin e Darmstadtit, Gjermani, është fituese e çmimit ERC Advanced Grant me shumën prej 2.3 milionë që e ndan Këshilli për Promovim të hulumtimeve shkencore (European Research Council ERC).
Ky është çmimi me vlerën më të lartë monetare që ndahet në Evropë. Me këtë shumë parash ajo planifikon të vejë bazat për programimin softuerik të programit Cloud.

Ky çmim jepet nga Bashkimi Evropian prej vitit 2007. Shkencëtarëve që fitojnë këtë çmim në fakt u ofrohen mjete për zhvillimin e projekteve bazike në fushën e tyre të studimit.

Me 2.3 milionët e fituar, profesoresha Mezini planifikon hulumtimin e koncepteve të reja të programimit që janë në përputhje me sfidat që paraqesin realitetet e "llogaritjeve në Cloud".

Në kuadrin e programit të saj PACE (Programming Abstractions for Applications in Cloud Environments) Mezini do të ngre n jë ekip prej 7 shkencëtarësh që do të përpunojnë si bazat teorike ashtu edhe prototipet e koncepteve të synuara të programimit.
Mezini, 45 vjeçe, ka studiuar informatikën në Universitetin e Tiranës ndërsa në vitin 1997 ka promovuar nüe universitetin Siegen, Gjermani. Pas tri vitesh të kaluara në Northern University Boston, ajo hulumton nga viti 2000 në Universitetin e Darmstadtit.
Në vitet 2005 e 2006 ajo është shpërblyer me çmimin IBM Eclipse Innovation Award. Ndërsa me çmimin ERC Advanced Grant, Mezini bëhet shkencëtarja e parë e informatikës nga Gjermania që fiton një çmim të tillë elitar.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHKOLLA SHQIPE NË SELANIK FESTON 100 VJETORIN E PAVARËSISË (11.26.2012)
MARTY MAGZ MERR NOMINIMIN E DYTË PRESTIGJIOZ 'REPERI MË PREMTUES 2012' NË UMANga NORA KALAJA (11.26.2012)
DEBA THYEN REKORDIN E HISTORISË SË MUZIKËS SHQIPTARE ME VIDEOKLIPIN 'LOLLIPOP'Nga NORA KALAJA, Prishtinë/New York (11.25.2012)
NË DITËN E FALËNDERIMEVENga MIMOZA DAJÇI (11.23.2012)
DARKA E FEDERATËS VATRA PËR 100 VJETORIN E PAVARËSISË - RIKUJTESË (11.21.2012)
AKTORI ALBAN UKAJ KORR SUKSES DHE NË KINEMATË GREKE (11.16.2012)
GREQIA IU HEQ EMIGRANTËVE TË DREJTËN E VOTËS NË ZGJEDHJET VENDORE (11.15.2012)
GREQI - VURI NË KLASË FLAMURIN SHQIPTAR, NDËSHKOHET MËSUESJA GREKE (11.15.2012)
VEPËR PËR NJË MISION FISNIK'DRITË, NGROHTËSI, OPTIMIZËM, Libër dokumentar për shkollën shqipe në strehimoren Svenshögen, Suedi, 1991-1994', i autorit, Prof. Fetah BahtiriNga HYSEN IBRAHIMI (11.10.2012)
LIBRA SHQIPTARE NË BIBLOTEKAT E ROMES ITALI - NJOFTIM PER SHTYPIN- (11.05.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]