E Martë, 04.23.2024, 02:14am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
NJË KLASË FRANCEZE E DOMINUAR NGA NXËNËS SHQIPTARË - DELVINA, ANITA, GËZIM, ARIANIT, ALTIN...

E Djelë, 05.03.2015, 10:05am (GMT+1)

"‹

Delvina, Anita, Gëzim, Arianit, Gelo, Kejsi, Altin..., janë disa nga emrat e nxënësve të tij.

Në klasën e tij ka edhe emra të tjerë, që vijnë kryesisht nga vendet e Magrebit, Turqia, Rusia e Ukraina, por që prejse punon si mësues gjithmonë mbi gjysma e nxënësve të tij ishin shqiptarë.

Prandaj, jeta e Jean-Yves Carlen, mësimdhënës në qytetin francez Colmar, është e lidhur me shqiptarët, kryesisht të Kosovës.

Para se të angazhohej si mësues, Jean-Yves Carlen ka qenë një aktivist i madh për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve, aktivitet që e vazhdon edhe sot, bashkë me detyrën e mësimdhënësit për fëmijët e huaj, të cilët bashkë me prindër kanë emigruar në Francë. /Zëri/

WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MUNGESA E SHKOLLËS SHQIPE, DIKTON FORMA TJERA TË EDUKIMITMIQËSI, JOSHJE MAGNETIKE PËR MYSAFIRËT E LARGËTFotoreportazh nga IDRIZ ZEQIRAJ (04.27.2015)
RESTORANTI MEDITERAN 'EZ' NË BRONXNga MIMOZA DAJÇI (04.15.2015)
MARKO CAKA RRËFEN MIQËSINË ME ALEKS CIPRASGazetari shqiptar që u largua nga Greqia për të nisur një karrierë si aktor në Hollivud (04.15.2015)
DIASPORA SHQIPTARE NË SHBA NË NDIHMË TË VENDEVE TË PREJARDHJES (04.13.2015)
SHQIPTARËT I FESTUAN PASHKËT NË LUCERNË TË ZVICRËS (04.07.2015)
VLERA E MUNDËSI TË MËSIMIT TË GJUHËS SHQIPE NË DIASPORËNga Prof. As. Dr. KOLË TAHIRI (04.05.2015)
RILIND VESELI - TALENTI I SHKOLLËS SË FUTBOLLIT AMERIKAN QË ECËN NË RRUGËN E ËNDRRAVE KUQ E ZI (04.05.2015)
NË BRONX U PËRKUJTUA 104 VJETORI I KRYENGRITJES SË MALËSISË SË MADHE (04.03.2015)
MËRGIMTARËT QË JETOJNË NË TURQI ANKOHEN PËR PROCEDURAT E MARRJES SË SHTETËSISË SË KOSOVËS (03.30.2015)
SHQIPËRIA TJETËR E NJË ARTISTI SHQIPTARNga ISMAIL KADARE (03.26.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]