E Enjte, 07.18.2024, 03:20pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
BUJAR DHE ANILA ZAJMI EKSPOZITË NË PARIS

E Premte, 05.08.2015, 10:19am (GMT+1)

Artistët e njohur Bujar Zajmi dhe Anila Zajmi Katanolli, atë e bijë, po prezantohen së bashku në një ekspozitë në Espace, place 26 Denfert Rochereau, Paris 14, ekspozitë e cila duket se ka ngjallur interes në dashamirës të artit dhe miq të qëndres Albinfo, e cila prej kohësh prezanton artin shqiptar në shumë diapazone.

Ai zgjodhi të prezantojë kërkimet e tij në tematikën e preferuar të përshtypjeve të hershme të figurave dhe njollave piktorike të cilat duke u rikujtuar dhe sjellë në kuadratet e kompozimeve dhe ndërthurjet e vizatimit e ngjyrave të cilat krijojnë një atmosferë të freskët të temave dhe momenteve të preferuara të këndvështrimit të tij, fshatarët malësorë dhe të Shqipërisë së mesme.

"Bujar Zajmi luan me vizatimin dhe me shkathtësi vendos ngjyrat pa një obligim të respektimit të asaj që ne jemi mësuar të shohim shpesh herë në imitimin e realeas. Ai kështu abstragon me vizatimin dhe ngjyrën duke na dhënë me forcën e një këndvështrim origjinal përshtypjen e një gjëndje të re, të freskët, me ngjyra të gjalla që ndihmohen nga kontrastet grafike. Këto qëndrime të një kërkimi krijues artistik nuk janë të reja në krijimtarinë e tij të gjatë në kohë ku ai ka formuar personalitetin e Tij", cilëson Zamir Mati .

zajmi4Në fakt , Bujar Zajmi qysh herët është dalluar në grafikën shqiptare e sidomos në ilustrimet e librave dhe revistave të fëmijëve për linjën e shkathët që shoqërohej nga ngjyrat e forta pothuaj të vendosur në mënyrë abstrakte në vazhdimësinë e tyre. Herë-herë zgjidhja me humor e vizatimit të personazheve të tregimeve apo të poemave e vjershave të ilustruara prej tij të çudisnin për guximin e realizimit të tyre.

Të njëjtën karakteristikë ruan Bujar Zajmi edhe tani në punimet e viteve të fundit. Veprat e tij tregojnë një zotërim të mjeshtërisë artistike të cilat kështu formojnë figurën dhe origjinalitetin e një piktori të veçantë të artit pamor Shqiptar.

Ndërsa Anila Zajmi Katanolli prezanton në këtë ekspozitë një seri punimesh të cilat janë kërkime dhe studime të vazhdueshme të artistes. Asaj i intereson figura e njeriut dhe kjo në ato pozicione e poza të cilat nxjerrin në pah veshjet dhe dekorin e tyre.

Ajo frymëzohet dhe pasuron figurat e saj me qëllimin kryesor të pasurimit të koleksionit të saj nga i cili nxjerr me një eksperiencë mjeshtërore e ndërton modele të reja për figurat e saj kostumografike që prej vitesh shoqërojnë shfaqet e operas, teatrit apo sfilatave prezantuese të krijuara prej saj.

Duket që punimet e Anilës janë më të plota e të ndryshme e me një origjinalitet por në to ndjen dhe kupton se ajo ka ditur të marrë nga krijimtaria e të atit atë veçanti të cilën ajo e çon më tej, e pikërisht është guximi krijues, ndalja tek motivet dekorative kombëtare dhe vendosja e tyre në një kontekst dhe formë moderne. Punimet e Anilës janë një seri e zgjedhur nga një mori e tërë punimesh të realizuara prej ateliesë së saj "objet d' art", shkruan Mati.

anila1E veçanta e këtij aktiviteti ishte edhe prezantimi i punimeve të ekspozitës nga Anila mbas propozimit të violinistit të njohur drejtues i grupit " Klandestin" Olen Çesari i cili i kërkoi autores të shpjegonte magjinë e ngjyrave të ekspozitës që të ngjallin punimet në një mbrëmje pranverore parisiane.

Violinisti i shquar Olen Çesari e ftoi muzikanten Linda Rukaj e cila studion në Qendrën Ndërkombëtare Amerikane të Edukimit Muzikor në Paris, të luante me kitaren e saj. Ai ftoi gjithashtu të pranishmit në koncertin e tij i cili do të zhvillohet në Qëndrën Kulturore të Republikës Italiane në Paris në kujdesin e ambasadorëve të Italisë dhe Shqipërisë në Francë.

Në këtë mbrëmje mori pjesë edhe ambasadori i Shqipërisë në Francë Dritan Tola i cili duke falënderuar autorët e ekspozitës dhe artistët pjesëmarrës u shpreh, "se ju jeni ambasadorët e vërtetë të Shqipërisë që përhapni me punën e veprat tuaja kulturën dhe artin shqiptar në botë e këtu në Europë".

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
U SHËNUA 25 VJETORI I THEMELIMIT TË DEGËS SË LDK-së NË ZVICËR (05.05.2015)
FUTBOLLI SHQIPTAR NË ZVICËR RREZATON EDHE NË KOSOVË (05.04.2015)
NJË KLASË FRANCEZE E DOMINUAR NGA NXËNËS SHQIPTARË - DELVINA, ANITA, GËZIM, ARIANIT, ALTIN... (05.03.2015)
MUNGESA E SHKOLLËS SHQIPE, DIKTON FORMA TJERA TË EDUKIMITMIQËSI, JOSHJE MAGNETIKE PËR MYSAFIRËT E LARGËTFotoreportazh nga IDRIZ ZEQIRAJ (04.27.2015)
RESTORANTI MEDITERAN 'EZ' NË BRONXNga MIMOZA DAJÇI (04.15.2015)
MARKO CAKA RRËFEN MIQËSINË ME ALEKS CIPRASGazetari shqiptar që u largua nga Greqia për të nisur një karrierë si aktor në Hollivud (04.15.2015)
DIASPORA SHQIPTARE NË SHBA NË NDIHMË TË VENDEVE TË PREJARDHJES (04.13.2015)
SHQIPTARËT I FESTUAN PASHKËT NË LUCERNË TË ZVICRËS (04.07.2015)
VLERA E MUNDËSI TË MËSIMIT TË GJUHËS SHQIPE NË DIASPORËNga Prof. As. Dr. KOLË TAHIRI (04.05.2015)
RILIND VESELI - TALENTI I SHKOLLËS SË FUTBOLLIT AMERIKAN QË ECËN NË RRUGËN E ËNDRRAVE KUQ E ZI (04.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]