E Mërkurë, 06.19.2024, 02:56am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
NË PRISHTINË EDICIONI XIV I FESTIVALIT 'REMUSICA'

E Martë, 05.12.2015, 05:21pm (GMT+1)Ditën e shtunë, 16 maj nis edicioni i XIV i festivalit "ReMuzica", i cili zhvillohet në Prishtinë Ky festival i dedikohet tërësisht muzikës serioze , ku prioritet merr krijimtaria e shkruar enkas për këtë festival (kryesisht vepra shqiptare dhe të huaja të porositura nga ky festival), por gjithashtu në netët e tij gjen të gërshetuar edhe muzikën më të mirë botërore të shkruar shekuj më parë.

"ReMusica" mbetet një ndër festivalet më seriozë dhe më kualitativë që zhvillohet në trojet shqiptare, për vetë faktin se pjesëmarrësit në të janë instrumentistët më në zë të skenave botërore, por edhe emra krijuesish që zënë vend në festivalet më prestigjioze të muzikës.

Vetëm në dy netët e para do të performojnë 90 artistë. 35 koristë të ardhur nga Japonia (Nata e muzikës japoneze)që do të interprtojnë vepra të kompozitorit dhe dirigjentit kyc të muzikës së re botërore KO Matsushita. 35 koristë që vijnë nga Washingtoni Në natën e Muzikës Amerikane(mbështetur nga Ambasada Amerikane në Prishtinë), si dhe instrumentistë të Filarmonisë së Sofies, Bullgari.

Nuk do të mungojë ashtu si cdo vit edhe "Tribuna e Muzikologjisë" me debate që lidhen rreth krijimtarisë muzikore shqiptare, ku do të referojnë emra të njohur nga Shqipëria : Zhani Ciko, Eriona Rushiti, Nestor Kraja si dhe kompozitori nga Kosova Zeqirja Ballata.
I ftuar këtë vit në "ReMusica" është edhe violinisti shqiptar që sot po pushton skenat më të njohura në botë Jonian Ilias Kadesha, i cili do të interpretojë koncertin e Sibeliusit me Orkestrën e Filarmonisë së Prishtinës.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MAQEDONIA FSHIN NGA EVIDENCA MBI 200 MIJË SHQIPTARËNga SHPËTIM POLLOZHANI* (05.11.2015)
TIFOZËT SERBË - THERINI, VRITINI SHQIPTARËT (05.11.2015)
NATO HEDH POSHTË VERSIONIN MAQEDONAS - ATA NUK JANË TERRORISTË (05.11.2015)
TJETËR BETEJË SLLAVO-SHQIPTARE! Ç'ROL LUAN RUSIA?Nga BORIS KALNOKY, Die Welt (05.11.2015)
MEDIAT BOTËRORE - NGJARJET NË KUMANOVË PËR SHKAK TË KRIZËS POLITIKE (05.11.2015)
KËSHTU DUKET SOT LAGJA E TRIMAVE NË KUMANOVË - TEKST DHE FOTOGALERI (05.11.2015)
ISA BOLETINI RIVARROSET NË DITËN E LIDHJES SË PRIZRENIT (05.11.2015)
LETËR E HAPUR KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË LULZIM BASHANga SULEJMAN GJANA, Kryetar i PLL (05.11.2015)
E FORTË - SABRI DHE SAMI HAMITI HUMBIN NË DEGËN 4 TË PRISHTINËS (05.10.2015)
TERRORISTËT NUK MUNDEN TA ÇRRËNJOSIN ASPIRATËN PËR LIRINga AUREL DASARETI, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) (05.10.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]