E Martë, 07.23.2024, 11:49am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Përkujtim
MARIAN TUNAJ - VEPRIMTAR I SHQUAR PËR LIRINË DHE PAVARËSINË E KOSOVËS

E Mërkurë, 05.13.2015, 05:53pm (GMT+1)Marjan Tunaj, i lindur ne fshatin Sellograzhde te Suharekes, ishte djali i vogel i Ndue Smalit. Kushtet ekonomike ishin te renda per Marjanin te vijonte shkollen. Ai gjeti zgjedhjen duke u regjistruare ne Fakultetin Teologjik ne Zagreb, dhe duke u mbeshtetur materialisht nga bursat e famullise se Velezhes kreu studimet ne teologji dhe filozofi.

Situata politike e detyroi te largohet nga RSFJ dhe te vendoset ne Achen te Gjermanisë, ku vazhdoi luften per liri te Kosoves.

Në vitin 1990, pas shtrirjes dhe strukturimit të LDK-së me degë e nëndegë në gjithë Kosovë, kryesia e LDK-së gjegjësisht kryetari historik i saj Ibrahim Rugova bashke me Marjan Tunajn, marrin vendim që kjo parti të formohet edhe në shtetet perëndimore, pasi me pare egzistonin edhe parti te tjera politike shqiptare.

Me këtë rast si përgjegjës për formimin e Degëve të LDK-së në Evropë, SHBA, Australi e gjetiu, është caktuar anëtari i kryesisë qëndrore të LDK-së Ali Aliu.

Adresa e parë e Ali Aliut në perëndim ishte ne Gjermani te Marjan Tunaj.

Pas disa kontakteve dhe konsultimeve paraprake me mërgimtarët tanë në Gjermani, formon një këshill nismëtar për themlimin e LDK-së në Gjermani. Ky këshill ndërkohë pasi i bënë përgatitjet e nevojshme, më 1 shtator 1990, në Frankfurt mban Kuvendin e parë të LDK-së për Gjermani, ku për kryetar do të zgjidhet Hafiz Gagica.

Qëllimi parësor për formimin e LDK-së në Gjermani ishte çështja e internacionalizimit te çeshtjes kombtare. Marjan Tunaj kishte miqesi me Hans Ditri Gensher, Klaus Kinke, dhe Helmut Kol.

LDK mblodhi edhe grumbulloi para nga mërgimtarët tanë. Qysh në kuvendin nismëtar të Frankfurtit u hodhën bazat për hapjen e një fondi në qytetin Achen, që shumë shpejt do të njihet si "Fond i Achenit". Në të vërtetë ky fond më 8 tetor 1990 u zyrtarizua edhe pranë autoriteteve gjermane si "Fond humanitar për Kosovën", dhe përgjegjës të këtij fondi u caktuan Marjan Tunaj e të tjerë.

Fondi i Achenit ishte themeluar për qëllime humanitare, (për t´i ndihmuar, punëtorët e larguar me dhunë nga puna si dhe një armatë të tërë nevojtarësh në Kosovë). Drejtuesi i tij Marjan Tunaj shumë shpejt e specifikoi destinimin e këtyre mjeteve, vetëm per luften e popullit per liri dhe pavarësi si dhe për nevojat financiare të kryetarit të LDK-së Ibrahim Rugova.

Marjan Tunaj, si profesor i nderuar ne Gjermani, miqesinë me Klaus Kinkelin, Genscherin, dhe Helmut Kolin, e shfrytëzoi në përkrahje të çështjes kombëtare, duke u shquar kontributin e tij sidomos gjate luftes se Kosoves.

Fatkeqesisht Marjan Tunaj u deshpërua shumë nga klasa politike pas luftes, dhe ne heshtje u largua nga politika kosovare.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NATO-ja DHE BE-ja JANË BASHKËFAJTORE PËR SITUATËN NË MAQEDONINga AUGUSTIN PALOKAJ (05.13.2015)
PYETJA E VOGËLUSHES ZAMIRA JASHARI NGA KUMANOVA - NËNË, A VRASIN FËMIJË? (05.13.2015)
ALBUMI I PIKTORIT - 3 TABLO NGA HELIDON HALITI (05.12.2015)
NË PRISHTINË EDICIONI XIV I FESTIVALIT 'REMUSICA' (05.12.2015)
MAQEDONIA FSHIN NGA EVIDENCA MBI 200 MIJË SHQIPTARËNga SHPËTIM POLLOZHANI* (05.11.2015)
TIFOZËT SERBË - THERINI, VRITINI SHQIPTARËT (05.11.2015)
NATO HEDH POSHTË VERSIONIN MAQEDONAS - ATA NUK JANË TERRORISTË (05.11.2015)
TJETËR BETEJË SLLAVO-SHQIPTARE! Ç'ROL LUAN RUSIA?Nga BORIS KALNOKY, Die Welt (05.11.2015)
MEDIAT BOTËRORE - NGJARJET NË KUMANOVË PËR SHKAK TË KRIZËS POLITIKE (05.11.2015)
KËSHTU DUKET SOT LAGJA E TRIMAVE NË KUMANOVË - TEKST DHE FOTOGALERI (05.11.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]