E Hënë, 07.22.2024, 05:10am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
POEZI LIRIKE
Nga PËRPARIM HYSI

E Shtunë, 05.09.2015, 07:25am (GMT+1)1. Përse?

Përse më çon mesazh, moj mikja ime?
Se unë qeshë "fjetur" dhe më zgjove nga gjumi
Ja tek më vjen malli i një grime
Sikur ma dërgove mbi krahë pëllumbi!
Tani u zgjova. Pa zë e shkundem
Dhe kthjellem krejt si qiell pa re.
Si më tjetër jam. Mos kështu dukem?
Përse më "zgjove", moj mike? Përse?
Pa rend unë, tash, në tjetër kohë
Sa vite shkuan! Eh,se sa vite!
NGa regëtimat lëshoj dhe ndonjë "oh!"
Ç'më bëre? Ç'më bëre, moj shpirte?!!!
Të zgjosh një ndjenjë, nuk është kollaj
Se vrana në shpirt është e madhe
E kupton dhe vet që, tash, jam pa faj
Përse më ngrite në alarme?!..
2. Shikimi yt

Shikimi yt... eh, se sa i ngrohtë!
Me sy e çmoj si Golfstrim
Golfstrimi ngroh krejt një botë
Si të mos e ngroh shpirtin tim?!!!
3.Nëse...
Nëse sot më dhëmb mua shpirti,
Ta dish mirë që ka një shkak,
Në ditë dimri m' u kthye prilli
Nga trilli yt krejt zemërak.
Se prishja erdhi fare kot
Sikur të jesh ti mituri
Unë nuk jam Don Kishot
Dhe si Dulqinjë nuk të quaj ty.

Se mes meje dhe pushtetit
Ti vajte e zgjodhe të dytën
Të dënoftë vargu i Poetit!
Më nuk dua të shoh fytyrën!
Kur pushteti do të lërë
( E kë vallë nuk e la një ditë?!!!)
Do kuisësh:- Çfarë kam bërë?
Mos shpreso se do të hedh sytë...
4.Vija e gjinjëve
Vijë e ngjinjëve vë kufinë
Ndan një gji nga gjiri tjetër
Sa noksan që e kam synë
Zë "kullot": ashik i vjetër!
"Harruar" hapur ke bluzën
Gjiret dalin si cullakë!
E mbërthej me dhëmb gjuhën
Aq sa më del dhe gjak.

As më dhëmb dhe as e ndjej
Por mbi gjiret syri im
Sikur ja më fton "andej"
Vij... dhe shkojmë në vidhimë...
5. Puthja e parë


Puthja e parë? Kujt s'i kujtohet?
Eh, ta dini,sa më ngjiti!
Kalojnë vjet, kurrë nuk harrohet
M'u duk vetja zog petriti.
Zog petriti... vura pëndë
Mënd dhe qiellin zush me dorë?!!!
Kush po thotë që s'qeshë në Hënë?
Edhe sot zë e marr horë!

Vjen kujtimi, më sëmbon
Dhe më bëhet si tani
Puthje e parë... askush s'harron
Ndaj të mbushë me nostalgji.
6. Era loz me flokët e mikes
Era loz me flokët e mikes
Sa e shoh, bëhem "nervoz"
Dua t'ia shpleks vet ashikes
Se durimi krejt m'u sos.
Dua t'ia shprish siç bën era
Dhe me gishta zë të loz
As që merrem me pandehma
Mikja më ka bërë "nervoz".

Se më kot s'jam inatçi
Dhe inatin kam mbi hundë
E përzë erën tani
Miken e zë dhe e "shkund"...

Tiranë, 30 prill 2015

PËRPARIM HYSI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZOGU I PLAGOSUR dhe RRALLIMISkica nga FASLLI HALITI (05.09.2015)
DISA KOMENTE PËR POEZITË E ANTOLOGJISË ME POEZI TË ZGJEDHURA TË POETIT FASLLI HALITI PËRKTHYER NGA POETI I SHQUAR GËZIM HAJDARI (05.07.2015)
RRUGËT E REJACikël poetik nga SOKOL DEMAKU (05.06.2015)
PESHA E BOTËSPoezi nga ALLEN GINSBERGPërktheu: FASLLI HALITI (05.04.2015)
ZOGU I BRAKTISUR(Tregim i jetuar)Nga QERIM SKËNDERAJ (05.04.2015)
NJË KALË I GJELBËRNga ADEM ZAPLLUZHAPoezi prej librit 'Sytë e gurtë të erës' (05.03.2015)
FERRI I TË GJALLËVE (mbresanga libri “Ferri i të gjallëve i Shefqet Gjanës) (05.03.2015)
'YJET NUK JANË TË KUQ' - NJË RRËFIM TRONDITËS PËR SAGËN E MËLYSHAJVEOptikë kritike për romanin 'Yjet nuk janë të kuq' të Albana Melyshi LifschinNga MEXHIT PRENCI (05.03.2015)
MËMANovelë nga KOÇO KOSTA (05.01.2015)
POEZI NGA ARTUR RIMBAUDI përktheu: FASLLI HALITI (05.01.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]