E Mërkurë, 06.12.2024, 03:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
TË RËNËT E KUMANOVËS
Poezi promemoriale nga RRUSTEM GECI

E Martë, 05.12.2015, 06:02pm (GMT+1)


- Liri, duam një të bukur që ka hijeshinë e vet
dhe një diell Kuq e Zi mbi tërë atdheun!..


Ju që UÇK-ën e Kumanovës akuzoni
dhe vrasësit i mbroni që këtu vrasin
mos u bëni dorë e të përgjakurit
Maqedonia nuk ka histori të veten
dhe vret tjetrin që di të dashuron
Dëgjoni o shtetar të të përgjakurit
prej tanëve lirisë goja po i merret,që
atdheun e jepni për të ngrënë e pirë
paraja për ju është më e shenjta, dhe
trupat tuaj veshur me kostum mode
nuk ua mbulojnë krimin prej xhelati
Shqiptar në Qeverinë e Gruevskit
ju jeni jashtë detyrës që kërkon çasti
ju që i keni ra në qafë popullit tuaj
Dëgjojeni UÇK- në në Kumanovë
thirrjet e atyre që po vdesin për liri
mos u frikoni nga egërsi e armikut
në këmbë burra, në këmbë Kosovë
kudo Anës Vardarit janë tokat tona
Ky është zëri nën lot i Kumanovës
zëri nën lot i Preshevës, Medvegjes
Bashkohuni shqiptar! Paçka se do
të vdesim për një të bukur të dashur
durimi në histori nuk është asgjë
jetë e madhe quhet kur je në betejë
Popull, rrëxoj sulltanët e korruptuar
prej tyre lirisë goja sot po i merret
Ju që i keni ra në qafë çlirimtarëve
dhe atdheun e shitni për plancin tuaj
dhe i dhjeni në dinjitet këtij populli
në këmbë Shkup, në këmbë shqiptar
prej tuve lirisë goja sot po i merret!..

Dortmund, Maj, 2015

RRUSTEM GECI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NJERIU METALIKEsé nga QERIM SKËNDERAJ (05.12.2015)
B O R Ë B A R D H A- poezi nga libri "Trojet e mia"Nga RRUSTEM GECI (05.09.2015)
POEZI LIRIKENga PËRPARIM HYSI (05.09.2015)
ZOGU I PLAGOSUR dhe RRALLIMISkica nga FASLLI HALITI (05.09.2015)
DISA KOMENTE PËR POEZITË E ANTOLOGJISË ME POEZI TË ZGJEDHURA TË POETIT FASLLI HALITI PËRKTHYER NGA POETI I SHQUAR GËZIM HAJDARI (05.07.2015)
RRUGËT E REJACikël poetik nga SOKOL DEMAKU (05.06.2015)
PESHA E BOTËSPoezi nga ALLEN GINSBERGPërktheu: FASLLI HALITI (05.04.2015)
ZOGU I BRAKTISUR(Tregim i jetuar)Nga QERIM SKËNDERAJ (05.04.2015)
NJË KALË I GJELBËRNga ADEM ZAPLLUZHAPoezi prej librit 'Sytë e gurtë të erës' (05.03.2015)
FERRI I TË GJALLËVE (mbresanga libri “Ferri i të gjallëve i Shefqet Gjanës) (05.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 

 
VOAL
[Shko lart]