E Enjte, 07.18.2024, 04:02pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"

E Hënë, 03.24.2014, 03:48pm (GMT+1)


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se SHBA-ja dhe Evropa janë të bashkuara në vendosjen e "çmimit" për Rusinë, për shkak të aksioneve të saj në Krime.

Obama ka folur për gazetarët pasi ka takuar kryeministrin holandez, Mark Rutte, në Amsterdam.

"Evropa dhe Amerika janë të bashkuara në mbështetjen për Qeverinë e Ukrainës dhe të popullit ukrainas. Jemi të bashkuar në vendosjen e çmimit për Rusinë, për shkak të aksioneve të saj", ka thënë Obama.
 
Ai i ka thënë gazetës holandeze "de Volkskrant" se mesazhi i tij për liderët evropianë është se presidenti rus, Vladimir Putin, duhet t'i kuptojë pasojat ekonomike dhe politike të veprimeve të tij në Ukrainë, porse "është e rëndësishme që Ukraina të ketë marrëdhënie të mira me SHBA-në, Rusinë dhe Evropën".

Ai e ka cilësuar Evropën si partnerin më të rëndësishëm të Uashingtonit në skenën botërore. (rel)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
UKRAINASIT - NUK DO TË LËSHOJMË ASNJË PËLLËMBË TJETËR TERRITORI (03.24.2014)
SHBA - 8 TË VDEKUR NGA RRËSHQITJE DHEU (03.24.2014)
TATARËT E KRIMESË MBAJNË ZI PËR VRASJEN E AKTIVISTIT TË TORTURUARReportazh nga Farangis Najibullah, Radio Evropa e Lirë (03.23.2014)
SHBA - BBG E SHOKUAR DHE E TMERRUAR ME VRASJEN E GAZETARIT (03.23.2014)
FORCAT RUSE KONFISKOJNË KAMERAT E ZËRIT TË AMERIKËS (03.22.2014)
BAGDAD - ËSHTË VRARË SHEFI I ZYRËS SË RADIOS EVROPA E LIRË (03.22.2014)
TIMOSHENKO - PUTINI E HUMBI PËRGJITHMONË UKRAINËN, FTOJ POPULLIN TIM TË JETË I GATSHËM PËR LUFTË (03.22.2014)
EKSPERTËT - TERRORISTËT PO MËSOJNË NGA DEBATET PËR AVIONIN (03.22.2014)
Radio Evropa e Lirë - LUFTË SANKSIONESH NDËRMJET PERËNDIMIT E RUSISË (03.21.2014)
DHOMA E LARTË RUSE RATIFIKON TRAKTATIN PËR ANEKSIMIN E KRIMESË (03.21.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]