E Premte, 05.24.2024, 05:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
SEKRETARI KERRY NË FRANCË

E Shtunë, 05.09.2015, 08:00am (GMT+1)


Zoti Kerry u takua me ministrat e jashtëm të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit në Francë për të diskutuar çështje rajonale. Ai do të parashtrojë kornizën për një takim të nivelit të lartë javën e ardhshme në Shtëpinë e Bardhë.

Mes çështjeve në bisedimet e sotme do të jenë rritja e influencës së Iranit në pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme.

Po sot, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry u takua me ministrin e Jashtëm francez Laurent Fabius, para se të merrte pjesë në një ceremoni që shënoi 70 vjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore në Evropë.

Ata vendosën një kurorë në Varrin e Ushtarit të Panjohur në Paris qytet i një skene festimesh masive për 8 majin e vitit 1945 që shënoi dorëzimin e Gjermanisë naziste.

Në Shtetet e Bashkuara, një grup i madh avionësh të Luftës së Dytë Botërore do të fluturojnë mbi Uashington për nder të veteranëve të Luftës që po marrin pjesë në një ceremoni përkujtimore. Presidenti Barack Obama, në fjalimin e tij të përjavshëm tha: "Ky ishte brezi që shpëtoi botën, i dha fund luftës dhe hodhi themelet e paqes." za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MASAT E SIGURISË RRETH SHTËPISË SË BARDHË (05.09.2015)
OBAMA NDERON AMERIKANËT QË MORËN PJESË NË LUFTËN E DYTË BOTËRORE (05.08.2015)
TALEBANËT MARRIN PËRSIPËR RRËZIMIN E HELIKOPTERIT ME AMBASADORË (05.08.2015)
8 MAJI - DITA BOTËRORE E KRYQIT TË KUQ DHE GJYSMËHËNËS SË KUQE (05.08.2015)
ANIJA E HUMBUR KOZMIKE E RUSISË DO TË BJERË NË TOKË TË PREMTEN (05.07.2015)
IRANI LIROI ANIJEN E KAPUR QYSH NË PRILL (05.07.2015)
SHBA - SFIDAT E SHEFIT TË RI TË SHTATMADHORISË (05.07.2015)
ÇMIMI PËR CHARLIE HEBDON SHKAKTON POLEMIKA NË AMERIKË (05.06.2015)
RUSI - HETIME PËR DËSHTIMIN E LËSHIMIT TË ANIJES KOZMIKE (05.06.2015)
'LES ALYSCAMPS' U SHIT MË SE 66 MILIONË DOLLARË (05.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]