E Hënë, 04.22.2024, 04:53pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 



 
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
RAUL CASTRO NË VATIKAN

E Hënë, 05.11.2015, 06:35am (GMT+1)



Presidenti kuban Raul Casatro vizitoi Vatikanin për të falenderuar personalisht Papa Françeskun për përpjekjet e tij për t'u dhënë fund tensioneve 50 vjeçare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kubës dhe hapjen e rrugës për normalizmin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Udhëheqësi kuban u takua me Papa Françeskun, i lindur në Argjentinë. Të dy ata shpenzuan një orë së bashku duke biseduar në spanjisht.

Ati i Shenjtë luajti një rol të rëndësishëm në negociatat e fshehta mes Havanës dhe Uashingtonit që çuan në njoftimin në dhjetor se dy vendet po marrin hapa për të rihapur ambasadat dhe për të zgjeruar lidhjet ekonomike.

Vatikani ka thënë se Papa Françesku ishte angazhuar personalisht në ndërmjetësim dhe kishte pritur delegacione nga të dyja vendet. za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ISH SENATORI BOB DOLE FLET MBI FITOREN E 8 MAJIT (05.09.2015)
KOREJA VERIORE TESTON RAKETË BALISTIKE NËNUJORE (05.09.2015)
SEKRETARI KERRY NË FRANCË (05.09.2015)
MASAT E SIGURISË RRETH SHTËPISË SË BARDHË (05.09.2015)
OBAMA NDERON AMERIKANËT QË MORËN PJESË NË LUFTËN E DYTË BOTËRORE (05.08.2015)
TALEBANËT MARRIN PËRSIPËR RRËZIMIN E HELIKOPTERIT ME AMBASADORË (05.08.2015)
8 MAJI - DITA BOTËRORE E KRYQIT TË KUQ DHE GJYSMËHËNËS SË KUQE (05.08.2015)
ANIJA E HUMBUR KOZMIKE E RUSISË DO TË BJERË NË TOKË TË PREMTEN (05.07.2015)
IRANI LIROI ANIJEN E KAPUR QYSH NË PRILL (05.07.2015)
SHBA - SFIDAT E SHEFIT TË RI TË SHTATMADHORISË (05.07.2015)



 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]