E Martë, 05.21.2024, 05:02am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
RUSIA DHE KINA I FILLUAN USHTRIMET USHATARAKE DETARE

E Hënë, 05.11.2015, 06:21pm (GMT+1)Marina e Rusisë dhe ajo e Kinës e kanë filluar sot një ushtrim ushtarak, që do të zgjasë 10 ditë.

Ceremonia e hapjes së ushtrimeve është mbajtur në portin Novorosijsk në Detin e Zi, ndërsa në të marrin pjesë nga 10 luftanije ruse dhe kineze.

Sot më herët gjatë ditës, Pekini ka njoftuar se i ka ftuar trupat ruse, që të marrin pjesë në paradën ushtarake në muajin shtator, me ç'rast përkujtohet përfundimi i Luftës së Dytë Botërore.

Ky njoftim u bë pasi presidenti i Kinës, Xi Jinping, mori pjesë në paradën në Moskë më 9 maj, ku u shënua 70 vjetori i fitores kundër Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Ministria e mbrojtjes e Kinës ka vlerësuar se vizita e presidentit, Xi Jinping, në Rusi dhe paraqitja e tij në përkujtimet në Moskë, "i ka lëvizur raportet e përgjithshme të parneritetit strategjik Kinë Rusi në një nivel të ri". rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NË SOÇI TAKIMI KERRY-LAVROV (05.11.2015)
SËMURET PILOTI - NJË UDHËTAR ATERRON AVIONIN (05.11.2015)
RAUL CASTRO NË VATIKAN (05.11.2015)
ISH SENATORI BOB DOLE FLET MBI FITOREN E 8 MAJIT (05.09.2015)
KOREJA VERIORE TESTON RAKETË BALISTIKE NËNUJORE (05.09.2015)
SEKRETARI KERRY NË FRANCË (05.09.2015)
MASAT E SIGURISË RRETH SHTËPISË SË BARDHË (05.09.2015)
OBAMA NDERON AMERIKANËT QË MORËN PJESË NË LUFTËN E DYTË BOTËRORE (05.08.2015)
TALEBANËT MARRIN PËRSIPËR RRËZIMIN E HELIKOPTERIT ME AMBASADORË (05.08.2015)
8 MAJI - DITA BOTËRORE E KRYQIT TË KUQ DHE GJYSMËHËNËS SË KUQE (05.08.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]