E Shtunë, 06.15.2024, 02:56pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
GREKËT DUAN NGA GJERMANIA 279 MILIARDË EURO DËMSHPËRBLIM LUFTE

E Martë, 04.07.2015, 08:23am (GMT+1)


Qeveria greke ka thënë se Gjermania ia ka borgj këtij vendi 279 miliard euro për dëmet e shkaktuara nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Zëvendësministri i financave të Greqisë, Dimitris Mardas, në një komision parlamentar në Athinë ka thënë se Gjermania ia ka këtë borgj vendit të tij për shkak se nazistët e kishin detyruar Bankën e Greqisë ta jap një "kredi okupatore".

Dëmi tjetër si Mardas është shkaktuar edhe nga vjedhja e artifakteve arkeologjike.

Edhe qeveritë e tjera greke kanë kërkuar rregullisht nga Gjermania që kjo e fundit të paguaj për këtë arsye, por asnjë qeveri greke nuk kishte përmendur ndonjë shumë konkrete.

Kryeministri grek, Alexis Tsipras rregullisht e ka fajësuar insistimin e Gjermanisë për masa të kursimit si shkaktare të vështirësive në ekonominë greke të zhytur në kredi.

Gjermania e ka hedhur poshtë kërkesën e Greqisë që të paguhen dëme të luftës duke kujtuar se në vitin 1960, shteti gjerman ia kishte paguar Athinës 115 milionë marka. rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SARAJEVA - 70 VJET NGA ÇLIRIMI DHE 23 VJET NGA RRETHIMI (04.06.2015)
FEINSTEINI IU KUNDËRPËRGJIGJET AKUZAVE TË NETANJAHUT (04.05.2015)
OBAMA BISEDOI ME NETANYAHUN PËR MARRËVESHJEN ME IRANIN (04.03.2015)
SA TË RREZIKSHËM JANË MYSLIMANËT E AMERIKËS? (04.03.2015)
PREJ DJE PALESTINEZËT U ANËTARËSUAN NË GJYKATËN PENALE NDËRKOMBËTARE (04.02.2015)
SENATORËT - FIFA TË MOS E ORGANIZOJË KAMPIONATIN NË RUSI (04.02.2015)
FRANCË - BISEDIMET MBI PROJEKTREZOLUTËN E OKBsë PËR IZRAELIN, SË SHPEJTI (03.27.2015)
Wall Street Journal - IZRAELI, SPIUNAZH NË BISEDIMET BËRTHAMORE (03.24.2015)
OBAMA IA UROI FITOREN NETANYAHUT (03.20.2015)
SHËRBIMET INTELIGJENTE SUEDEZE - DIPLOMATËT RUSË JANË KRYESISHT SPIUNË (03.19.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]