E Hënë, 05.27.2024, 07:15pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
NDËRSA BISEDOHET PËR ARMËPUSHIM - LUFTIMET VAZHDOJNË

E Mërkurë, 05.06.2015, 03:05pm (GMT+1)


Pamje e Pallatit Presidencial në Minsk ku janë mbajtur negociatat për armëpushim në muajin shkurt

Zyrtarët nga Rusia, Ukraina dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), sot po takohen në Minsk të Bjelorusisë, në përpjekje për shpëtimin e armëpushimit të arritur në muajin shkurt për konfliktin në Ukrainë.

Në këto bisedime me dyer të mbylluara, pritet edhe pjesëmarrja e separatistëve të mbështetur nga Rusia, që po luftojnë kundër forcave të qeverisë së Ukrainës, në pjesën lindore të këtij vendi.

Por, derisa këto bisedime po mbahen, ushtria e Ukrainës, po ashtu sot, ka njoftuar se pesë ushtarë të saj janë vrarë dhe 12 të tjerë janë plagosur në 24 orët e fundit.

Një zëdhënës i ushtrisë së Ukrainës tha se separtatistët prorusë e kanë shkelur armëpushimin më tepër se 42 herë.

Njëherësh, separatistët prorusë thanë se tanket dhe artileria e qeverisë kanë shtënë dhjetëra herë në pjesën lindore të Ukrainës, gjatë 24 orëve të fundit, dhe siç theksuan ata, me këtë është shkelur armëpushimi i arritur në muajin shkurt në Minsk të Bjellorusisë.rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SENATI AMERIKAN DISKUTON PROJEKTLIGJIN PËR IRANIN (05.04.2015)
E VËRTETA NË SIRI TË KUSHTON JETËNKoment nga SAMAR YAZBEK, Deutsche Welle (05.03.2015)
MARRËDHËNIET E PRESIDENTIT OBAMA ME NETANYHAUN DHE UDHËHEQËS BOTËRORË (05.02.2015)
SHBA TË SHQETËSUARA ME PËRFSHIRJEN IRANIANE NË JEMENSekretari amerikan i shtetit John Kerry, tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të rrinë duarkryq derisa rajoni po destabilizohet (04.09.2015)
SHEFI I CIAs E LAVDËRON MARRËVESHJEN ME IRANIN (04.08.2015)
GJERMANIA REAGON - ÇËSHTJA E DËMSHPËRBLIMEVE TË LUFTËS ËSHTË MBYLLUR, KËRKESA GREKE ËSHTË MARRËZI (04.08.2015)
GREKËT DUAN NGA GJERMANIA 279 MILIARDË EURO DËMSHPËRBLIM LUFTE (04.07.2015)
SARAJEVA - 70 VJET NGA ÇLIRIMI DHE 23 VJET NGA RRETHIMI (04.06.2015)
FEINSTEINI IU KUNDËRPËRGJIGJET AKUZAVE TË NETANJAHUT (04.05.2015)
OBAMA BISEDOI ME NETANYAHUN PËR MARRËVESHJEN ME IRANIN (04.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]