E Mërkurë, 07.17.2024, 06:00pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Zvicër: Referendum për zgjerimin me Bullgarinë dhe Rumaninë të qarkullimit të lirë të personave
E Djelë, 02.08.2009, 10:31am (GMT+1)

Në Zvicër zhvillohen sot votimet për zgjerimin me Rumaninë dhe Bullgarinë të qarkullimit të lirë të personave. Votuesit zviceranë do të vendosin sot nëse do ta hapin tregun e punës të Zvicrës për anëtarët më të fundit të BE-së, Bullgarinë dhe Rumaninë.  Referendumi zhvillohet pas kërkesës së Grupit Rinor të Partisë Zvicerane të Popullit, grup i cili ka krijuar frikë mbi mundësinë e shtimit në masë të imigrantëve nga Rumania dhe Bullgaria.
Në bazë të marrëveshjes së lëvizjes së lirë brenda BE-së, qeveria zvicerane lejon shtetasit e BE-së të punojnë në Zvicër, ndërsa shtetasit zviceranë lejohen të punojnë në vendet e BE-së. Ky traktat lidhet në mënyrë direkte me marrëveshjet dy palëshe mes Zvicrës dhe BE-së që lejuan heqjen e barierave të tregtisë dhe të levizjes në vitin 1999. Zyrtarët e BE-së kanë lënë të kuptohet se nëse referendumi i nesërm rrëzohet, kjo do të shkaktonte anullimin e marrëveshjeve të tjera Zvicër-BE.

 Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PAUL KLEE, PIKTORI GJENIAL BERNEZ I HARMONISË MUZIKORE TË NGJYRAVE (12.19.2008)
ZVICRA E PUSHTUAR NGA BORA (12.18.2008)
Prej 12 Dhjetorit në Zvicër hyn në fuqi marrëveshja e Shengenit (12.12.2008) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]