E Djelë, 12.08.2019, 11:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Më 2025 njëri në çdo dy zviceranë do të ketë diplomë të lartë
E Mërkurë, 04.01.2009, 12:01pm (GMT+1)

Voal-online - Zyra Statistikore parashikon që në vitin 20025 50 për qind e zviceranëve do të kenë një arsim të lartë. Aktualisht njëri në çdo tre zviceranë e ka këtë shkallë të arsimimit. Kjo e tremb deputetin e SVP Oscar Freysinger, anëtar i Komisionit Parlamentar për arsim, i cili thotë: “Atëherë do ta kemi gjendjen si në Francë, cilësia e arsimimit do të ishte tejet e ulët.“ Ai druhet se do të ketë sidomos rënie të nivelit në gjimnazet, për shkak të mospërgatitjes së duhur të mësuesve. Edhe për deputetin e CVP-së Gerhard Pfister cilësia e arsimit është në rrezik. Ai mendon se sa më e kollajshme do të jetë marrja e diplomave në institutet profesionale apo në universitetet aq më e vështirë do të jetë që të diplomuarit të integrohen në ekonominë zvicerane. Sipas të njëjtit ent statistikor, jo vetëm zviceranët, edhe të huajt që jetojnë këtu do të jenë përherë më të arsimuar. Një në çdo dy të huaj që jeton në Zvicër do të ketë një diplomë të lartë.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Korine Mauh është kryetare e re e qytetit të Zyrihut (03.30.2009)
Zvicra e mbajti zotimin për fitore (03.29.2009)
Hicfeldi luan me ekipin e tij të zemrës (03.27.2009)
Një piramidë mbi alpet zvicerane, një kullë e re Eifel! (03.25.2009)
La Repubblica: Zvicra dhe Italia i verfikojnë kufijtë alpinë (03.24.2009)
Dario Kolonja fitoi kupën e botës në turin suedez të skive (03.23.2009)
SonntagsZeitung: Ministrat zviceranë shuplakë ndaj ministrit gjerman të Financave (03.22.2009)
Federer pësoi humbjen e pestë nga Murrei (03.22.2009)
Ismail Kadare bisedë filozofike në kanalin e parë zviceran (03.21.2009)
Nga muaji prill Zvicra ndërpret azilin për kosovarët (03.20.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2019  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]