E Shtunë, 02.29.2020, 09:31am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Zvicra nuk do të ketë asnjë kufizim emigracionit të punës nga Europa Perëndimore
E Mërkurë, 05.20.2009, 03:11pm (GMT+1)

Voal-online – 20 Maj – Këshilli Federal ka vendosur sot të mos hyjë në veprim e ashtuquajtura klauzolë e mbrojtjes së tregut helvetik të punës, i cili do të mundësonte, shmangien e përkohëshme të marrëveshjeve të qarkullimit të lirë, në lidhje me kontigjentet e të huajve të ardhur nga pesëmbëdhjetë vende kryesore të Bashkimit Evropian.

Qeveria, pavarësisht ekzistencës së kushteve (shtimi i emigracionit dhe rritja e papunësisë), ka hedhur poshtë këtë mundësi, duke gjykuar se ky kufizim do të kishte një “ndikim relativisht të pakët” në dy dukuritë e përmendura dhe duke rikujtuar se shumica e kantoneve dhe e kategorive sociale të vendit ishin kundër.

 

 

Ndërkaq zbatimi i këtoj kufizimi do të kishte dhënë sinjale negative ndaj Bashkimit Europian “çka nuk do ishte kurrsesi e pranueshme në kontekstin” politik, ka saktësuar organi ekezekutiv i vendit, duke e pasur fjalën tek trysnia ndaj sekretit bankar.

Jo vetëm kaq: qeveria ua rikujton ndërmarrjeve se ato mund të vazhdojnë rekrutimin e të punësuarve të cilët kanë nevojë të punojnë në Zvicër në periudha të caktuara.

Për ta zbatuar këtë vendim, qeveria ka ngarkuar ministren e Drejtësisë dhe të Policisë Eveline Widmer-Schlumpf ta ndjekë nga afër zhvillimin e situatës së emigracionit dhe të tregut të punës.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Encefalopatia nga rriqrat (05.20.2009)
Dy referendumet zvicerane përfunduan me "po" (05.17.2009)
Për të ndalur ikjen e drejtuesve, UBS po mendon t'ua rritë rrogat 50% (05.17.2009)
Gazeta "Der Bund" nuk do të mbyllet (05.14.2009)
Drejtuesit e ndërmarrjeve më të paguar janë në Zvicër (05.13.2009)
Kushtetuta e lejon hapjen e një tuneli tjetër autostradal në Sant Gotard (05.12.2009)
Edicionin e dhjetë të Swiss Comedy Award e fiton Reto Celer (05.09.2009)
Banka Kombëtare e Zvicrës shënon fitim 4,83 miliardë (05.08.2009)
Charles Aznavour caktohet ambasador i Armenisë në Zvicër (05.07.2009)
Zvicra do t'ia japë 10 miliardë dollarë Fondit Monetar Ndërkombëtar (05.06.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 

 
VOAL
[Shko lart]