E Hënë, 09.21.2020, 08:02pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Kushtetuta e lejon hapjen e një tuneli tjetër autostradal në Sant Gotard
E Martë, 05.12.2009, 08:06am (GMT+1)

Voal-online – Hapja e një tuneli tjetër autostradal në Sant Gotard, pa e shkelur Kushtetutën e Konfederatës Helvetike, është e mundshme, me kusht që të mos zgjerohen kapacitetet e trafikut, pra të qarkullimit të automjeteve. Këtë e ka bërë të ditur Moritz Leunberger, duke saktësuar se duhet kufizuar trafike në një korsi të vetme dhe duhet kufizuar shpejtësia në masën 80 kilometra në orë.

Në një intervistë dhënë në gazetën e të dielave, SonntagsZeitung, ministri i Transporteve,i është përgjigjur me këtë deklaratë Iniciativës së Alpeve, e cila flet për antikushtetueshmëri të këtij projekti.

Këshilltari federal Leunberger, gjithsesi, ka saktësuar se dyfishimi i Sant Gotardit nuk është aq i nevojshëm dhe se shpenzimet për të do të ishin „të pamasa“.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Edicionin e dhjetë të Swiss Comedy Award e fiton Reto Celer (05.09.2009)
Banka Kombëtare e Zvicrës shënon fitim 4,83 miliardë (05.08.2009)
Charles Aznavour caktohet ambasador i Armenisë në Zvicër (05.07.2009)
Zvicra do t'ia japë 10 miliardë dollarë Fondit Monetar Ndërkombëtar (05.06.2009)
Çështja jurasiane do të zgjidhet nëpërmjet votës popullore (05.04.2009)
Doli nga spitali i riu i prekur nga gripi H1N1 (05.03.2009)
UBS kërkon nga SHBA të tërhiqet denoncimi (05.01.2009)
Tamiflu duhet përdorur me masë, paralajmërojnë mjekët e farmacistët (04.29.2009)
Doris Loitard: Mos ua shkurtoni vendet e punës të rinjve, krijoni vende të reja pune për të rinjtë (04.28.2009)
Gripi i derrave, pesë të dyshuar në Zvicër (04.27.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]