E Mërkurë, 09.23.2020, 11:12am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
POLITIKANI ZVICERAN QË SHPËTOI BEHRAMIN NGA DËBIMI NË KOSOVË
“Unë nuk e kam bërë këtë për futbollin por për humanitetin”, politikani Alex Pedrazzini në retrospektivë

E Premte, 06.20.2014, 06:06pm (GMT+1)Sikur të mos ishte deputeti i sotëm në Parlamentin e Kantonit të Tiçinos nga CVP (Partia Demokristiane) Alex Pedrazzini, Zvicra dhe shqiptarët do të kishin mangut një yll të futbollit. Valon Behrami dhe familja e tij i detyrohen këtij politikani zviceran për qëndrimin e tyre në Zvicër dhe zhvillimin e Valonit në një legjendë futbolli çfarë është ai sot.

Ka qenë viti 1998 kur familjes Behrami, e cila jetonte në Zvicër me status azilkërkuesish i kishte ardhur një vendim negativ për të lëshuar Zvicrën. Babai i Valonit, Ragipi, të vetmen mundësi për të kërkuar ndihmë e kishte pasur Pedrazzinin. Djali i tij luante në të njëjtin ekip futbolli me Valonin kështu që edhe familjet kishin lidhur miqësi mes vete.

“Dëgjo Alex, më duhet ndihma jote!”. Këto kishin qenë fjalët që Ragip Behrami ia kishte drejtuar politikanit. 16 vjet më vonë Pedrazzini e pranon se ka qenë ndërhyrja e tij ajo që ka caktuar rrjedhat e mëtejme të jete¨s së familjes Behrami, shkruan blick.ch.

“Mirëpo, unë nuk e kam bërë këtë për futbollin por për humanitetin”, thotë ai në retrospektivë. Pedrazzini sqaron se pasi i ka shikuar dokumentet, ka parë se ka mjaft argumente për të hedhur poshtë vendimin për dëbim të familjes Behrami. Ishte koha e luftës, viti 1998 ndërsa familja e Valonit ishte e integruar shumë mirë në Zvicër, thotë ai.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EDHE ADMIR MEHMEDI TITULLAR KUNDËR FRANCËSPërballja mes Zvicrës dhe Francës luhet sot në orën 21:00 (06.20.2014)
ZVICRA KA 47 500 TË PASUR MË SHUMË SE NË VITIN 2012Milionerët janë 330 000 - pasuria është shtuar 13% duke regjistruar rekord të ri (06.18.2014)
BRAZIL 2014, XHERDAN SHAQIRI DHE ADMIR MEHMEDI NË NJË KUJTIM VËLLAZËROR - BËJNË SHENJËN E FITORES (06.16.2014)
FLAMURI I IBRAHIM RUGOVËS VALVITET NË BRAZIL - FRYMËZON LOJTARËT SHQIPTARË TË KOMBËTARES SË ZVICRËS (Foto e REUTERS) (06.16.2014)
ZVICRA TRIUMFON NDAJ EKUADORIT NË MINUTËN E 93-tëGolat u shënuan nga lojtarët rezervë - Admir Mehmedi e Haris Seferoviç (06.15.2014)
UELI MAURER NË BRAZIL - INKURAJON KOMBËTAREN ZVICERANE NË PRAG TË NDESHJES ME EKUADORIN (06.15.2014)
VALON BEHRAMI - GATI PËR BOTËRORIN E TRETË PERSONAL (06.15.2014)
XHERDAN SHAQIRI ËSHTË PRITUR NË BRAZIL SI 'MESSI I ALPEVE' (06.14.2014)
ME U DASHURUE ME URAT - ZVICËR: URA E LANDWASSERVIADUKT: MONUMENT NË LISTËN E TRASHËGIMISË BOTËRORE TË UNESCO-s (06.13.2014)
ARRESTOHET DOMINIQUE GIROUD - IU KA VËNË SPIUNË GAZETARËVETregtari i madh i verëra ishte nën hetime (06.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]