E Shtunë, 09.26.2020, 03:45am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
DEMOKRACIA E DREJTPËRDREJTË ËSHTË E PAPREKSHME - BURKHALTER REAGON NDAJ LETRËS SË BASHKIMIT EVROPIAN DËRGUAR BERNËS

E Premte, 07.25.2014, 07:12pm (GMT+1)Voal-online.ch - "Është një pozicion i qartë dhe i pritshëm" ai i Bashkimit Evropian, i cili kundërshton rinegocimin e marrëveshjes për qarkullimin e lirë. Bruksel jep provën e "një ngulmimi jo të ri", "na kishte paralajmëruar edhe para votimit popullor", pohon Didier Burkhalter në mikrofonët e Radio romande, në reagimin e parë të Qeverisë ndaj letrës që Njëzet e tetëshja ia ka dorëzuar sot (e premte) Bernës.

Presidenti Konfederatës ishte marrësi i letrës së firmosur nga Catherine Ashton, përgjegjëse e dimplomacisë së BE-së. Në tryezën e Këshillit Federal ekzistojnë mundësi të ndryshme, nga anullimi tek hartimi i një pakete që përvijon detajet e bashkëpunimit të ardhshëm dypalësh, e cila përfshin edhe "konceptet e lidhura me emigracionin".

Burkhalter është i bindur se kur të jetë hartuar një strategji, populli në çdo rast do të thirret përsëri që të shprehet. Pala tjetër është e paluhatshme në disa pika, por Konfederata nuk e ka ndërmend të bëjë lëshime në pika të tjera. Njëra prej tyre është demokracia e drejtpërdrejtë.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZVICRA - DUHEN BËRË HETIME PËR GAZËN (07.24.2014)
BAZELI QYTET DHE BAZELI FSHAT - MË 28 SHTATOR VENDOSET PËR BASHKIMIN E DY GJYSMËKANTONEVEKush do të jetë kryeqyteti? (07.22.2014)
XHERDAN SHAQIRI - PERSONAZH I SERISË VIZATIMORE PËR BOTËRORIN 2014 (07.20.2014)
PIKU I PUSHIMEVE - NË AGIM KOLONA  13 KILOMETËR E AUTOMJETEVE NË HYRJEN VERIORE TË SHËN GOTARDIT (07.19.2014)
SOCIALISTËT - ZYRIHU TË BËHET ME DY KANTONEIdeja u hodh në një interpelancë në Këshillin Komunal të Qytetarëve (07.18.2014)
MË TË PASURIT E BOTËS PARAPËLQEJNË UBS - BANKA ZVICERANE NË KRYE TË KLASIFIKIMIT BOTËROR (07.17.2014)
GRUPI MBËSHTETËS I ARLIND LOKAJT - PËRGJIGJA NEGATIVE PËR LEJEN STUDIMORE NUK ËSHTË E ARSYETUAR (07.15.2014)
XHERDAN SHAQIRI NË TOP 10 GOLASHËNUESIT MË TË MIRË TË BOTËRORIT (07.14.2014)
SHIRAT E SHUMTË PO KRIJOJNË PROBLEME NË RRJETIN HEKURUDHOR ZVICERAN (07.13.2014)
ZVICRA DHE SHBA KANË VIZIONE TË PËRBASHKËTA PËR ZHVILLIMET ENERGJITIKEBilanc pozitiv i vizitës së minstres Doris Leuthard në Washington e Boston (07.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]