E Hënë, 04.06.2020, 11:41pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
GRUPI MBËSHTETËS I ARLIND LOKAJT - PËRGJIGJA NEGATIVE PËR LEJEN STUDIMORE NUK ËSHTË E ARSYETUAR

E Martë, 07.15.2014, 07:57pm (GMT+1)Voal-online.ch - Grupi mbështetës i Arlind Lokajt është zemëruar ndaj Kantonit. Në një komunikatë shtypi të publikuar të martën (sot), kritikohet vendimi me të cilin Seksioni i Popullsisë ia ka mohuar lejen për qëllime studimi 17 vjeçarit nga Kosova. Mbështetësit e tij thonë se për rastin e Arlindit nuk kemi të bëjmë me një përpjekje për të shmangur ligjin.

"Kishte fakte të reja, të cilët nuk janë marrë në konsideratë," thuhet në komunikatë. Nga njëra anë "përgjegjësit e Kollegjit të Papios të Askonës ishin deklaruar dakord për të pranuar djaloshin në institucioniun e tyre dhe një familje ishte treguar e gatshme të përballonte shpenzimet e shkollimit dhe po të ishte nevoja të jepte garancinë financiare të qëndrimit të tij në Zvicër”. Këtë zgjidhje e kanë mbështetur personalitete të rëndësishme të komunës së Tiçinos si imzot Pier Giacomo Grampa, Franco Ambrosetti e Henry Peter. Këtyre të gjithave iu bashkëngjitet edhe një ekspertizë juridike.

Sipas personaliteteve në mbështetje të djaloshit Kantoni ka shkelur parimin kushtetues (të drejtën që të dëgjohen ankesat) që ua imponon autoriteteve të marrin parasysh shqyrtimin e argumenteve kryesore. rsi


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
XHERDAN SHAQIRI NË TOP 10 GOLASHËNUESIT MË TË MIRË TË BOTËRORIT (07.14.2014)
SHIRAT E SHUMTË PO KRIJOJNË PROBLEME NË RRJETIN HEKURUDHOR ZVICERAN (07.13.2014)
ZVICRA DHE SHBA KANË VIZIONE TË PËRBASHKËTA PËR ZHVILLIMET ENERGJITIKEBilanc pozitiv i vizitës së minstres Doris Leuthard në Washington e Boston (07.12.2014)
KOSOVA HUMB NË ZYRIH SFIDËN E PARË ZYRTARE NDËRKOMBËTARE NË BEACH SOCCER (FUTBOLLIN E PLAZHIT) (07.12.2014)
KOSOVË - MËRGIMTARËT ME PUSHIME PAGUAJNË PESË HERË MË SHUMË NË SPITALE SESA VENDASIT (07.11.2014)
ARLIND LOKAJ DUHET TË LARGOHET NGA ZVICRA BRENDA 31 KORRIKUT (07.10.2014)
QINDRA VETURA TË BASHKATDHETARËVE KONFISKOHEN NË KOSOVË PËR SHMANGIE TË TATIMEVE (07.10.2014)
KURRË NË ZVICËR NUK KANË ARDHUR KAQ SHUMË EMIGRANTË (07.09.2014)
ROMA E DËSHIRON XHERDAN SHAQIRIN (07.09.2014)
ANDRÉ BLATTMAN - HERËT PËR TËRHEQJE TË USHTARËVE ZVICERANË NGA KOSOVA (07.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]