E Premte, 05.24.2024, 04:41am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA YEHUDA AMICHAI (Jehuda Amikai, 1924-2000)

E Mërkurë, 08.20.2014, 10:17am (GMT+1)


Voal-online.ch - 20 GUSHT - Unë isha një fëmijë shumë fetar - shkoja në sinagogë së paku një herë në ditë. Dhe e mbaj mend këtë si një gjë të mirë - unë mendoj se feja është e mirë për fëmijët, sidomos për fëmijët e shkolluar, sepse ajo e lejon imagjinatën, një botë e tërë imagjinative e veçuar nga bota praktike.

Mendoj se fundi është i pafund. Është ose një vrimë e madhe e zezë, ose një dritë e madhe e bardhe, ose të dyja së bashku. Por është krejt e pakuptim, sepse edhe sikur dikush do ta shpjegonte, unë atë nuk do ta kuptoja dot.

Çdo njeri inteligjent, qoftë artist ose jo - matematikan, doktor, shkencëtar - zotëron një mënyrë poetike të shikimit dhe të përshkrimit të botës.

Janë dy gjuhë: njërsa si na duken gjërat ne dhe tjetra ajo e dijes.

Unë shpesh thoja se e gjithë poezia është politike. Kjo ngaqë poezitë e vërteta përballen me një përgjegjësi njerëzore ndaj realitetit dhe politika është pjesë e realitetit, histori në bërje. Edhe sikur një poet të shkruajë duke qëndruar një shtëpie qelqi duke pirë çaj, ai e reflekton politikën.

Unë provoj të jem një qytetar, të jetoj si një njeri, jo si një poet.

Poezitë e mia janë politike në kuptimin më të thellë të fjalës. Të jesh politik do të thotë të jetosh në kohën tënde, të jesh një njeri i kohës sate.

Arsyeja pse një poet është poet, është që të shkruajë poezi, jo ta reklamojë veten si poet.

Bota e fesë nuk është një botë logjike: pranaj fëmijëve iu pëlqen ajo. Është një botë e fantazive të përkryera, shumë të mangjshme me tregimet për fëmijë apo me përrallat pranë vatrës./ELIDA BUÇPAPAJ
ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA SHIMON PERES (Lindur më 2 gusht 1923) (08.07.2014)
AFORIZMA NGA YITZHAK RABIN (Itzhak Rabin, 1922-1995) (07.30.2014)
AFORIZMA NGA ZINEDINE ZIDANE (Zinedin Zidan, lindur më 23 qershor 1972) (07.04.2014)
AFORIZMA NGA EDSON ARANTES DO NASCIMENTO - PELE (Edson Arantes do Nashimento - Pele, lindur më 23 tetor 1940) (06.30.2014)
AFORIZMA NGA FRANZ BECKENBAUER (Franc Bekenbauer, lindur më 11 shtator 1945) (06.25.2014)
AFORIZMA NGA DIEGO ARMANDO MARADONA (Lindur më 30 tetor 1960) (06.10.2014)
AFORIZMA NGA JOHAN CRUIJFF (Johan Krujf, 25 prill 1947) (06.05.2014)
AFORIZMA NGA TRUMAN CAPOTE (Truman Kapot, 1924-1984) (05.30.2014)
AFORIZMA NGA CHARLES BUKOWSKI (Çarls Bukovski, 1920-1994) (05.20.2014)
AFORIZMA NGA THOMAS AQUINAS (Tomas Akuini, 1225-1274) (03.13.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]