E Hënë, 04.22.2024, 04:34pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA RONALD REAGAN (Ronald Regan, 1911-2004)

E Hënë, 10.29.2012, 12:25pm

Voal-online - Liria nuk është më shumë se një brez larg nga shfarosja. Ne nuk ua mëkuam atë fëmijëve tanë. Duhet të luftojmë për të, ta mbrojmë, dhe t'ua dorëzojmë atyre që ata të bëjnë të njëjtën gjë.
Në qoftë se ndonjëherë do të harrojmë se ne jemi Një Komb nën Perëndinë, atëherë do të jemi një komb i nënshtruar.
Liria përparon kur feja është e gjallë dhe sundimi i ligjit nën Perëndinë është pranuar.
AFORIZMA NGA ELEANORE ROOSEVELT (Eleanorë Ruzvelt, 1884-1962)

E Shtunë, 09.29.2012, 03:47pm


Voal-online 29 SHTATOR - E ardhmja iu përket atyre që besojnë në bukurinë e ëndrrave të tyre.
Mendjet e mëdha merren me idetë, mendjet mesatare merren me ngjarjet, mendjet e vogla merren me njerëzit.
Me ditën e re vijnë forca të reja dhe mendime të reja.
Kemi fituar forcën dhe kurajon, dhe besimin nga çdo përvojë në të cilën ne me të vërtetë  ndalemi për ta parë frikën në fytyrë ... ne duhet të bëjmë atë që mendojmë se nuk mundemi.
Bëni atë që ju ndjeni në zemrën tuaj që të jetë e drejtë për ju, sepse ju do të kritikoheni sidoqoftë.  Ju do të jenë i dënuar në qoftë se e bëni, dhe i dënuar në qoftë nuk e bëni.
Një grua është si një qese çaj - nuk mund të thoni se sa e fortë është deri sa ta keni vënë atë në ujë të nxehtë
AFORIZMA NGA ARTHUR RIMBAUD (Artur Rembo, 1854-1891)

E Mërkurë, 09.19.2012, 04:20pm

Voal-online 19 SHTATOR - Unë është një tjetër.
Vetëm dashuria hyjnore jep çelësat e diturisë.
Jeta është një farsë të cilën të gjithë duhet ta luajnë.
Unë pashë se të gjitha qeniet janë të destinuar për lumturinë: veprimi nuk është jeta, por një mënyrë për të humbur ca forcë, është një dobësim. Morali është dobësia e trurit
AFORIZMA NGA IBRAHIM RUGOVA (2.12.1944- 21.01.2006)

E Premte, 09.07.2012, 01:58pm

Voal-online 7 SHTATOR - Serbia nuk dëshiron ta njohë vendin tonë në mënyrë paqësore, prandaj ajo bëri gjithçka për të na shkatërruar. Të gjitha përpjekjet tona për të gjetur një zgjidhje paqësore ishin të pamundura. Në mënyrë që ta shpëtojë popullin, NATO-s iu desh të ndërhyjë.
Vizioni im është të kemi një Kosovë të pavarur, demokratike, me një shoqëri politikisht tolerante dhe me një ekonomi solide, të integruar në Bashkimin Evropian, NATO dhe t’i vazhdojmë marrëdhëniet tona të mira me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Unë dua të theksoj se pavarësia e Kosovës duhet dhe do të njihet plotësisht

AFORIZMA NGA JEAN-JACQUES ROUSSEAU (Zhan-Zhak Ruso, 1712-1778)
E Premte, 08.31.2012, 09:36am

Voal-online 31 gusht - Heshtja absolute çon në trishtim. Ajo është imazhi i vdekjes.
Të gjitha fatkeqësitë e mia vijnë nga që kam pasur mendim tepër të mirë për miqtë e mi.
Edhe pse modestia është e natyrshme për njeriun, ajo nuk është e natyrshme për fëmijët. Modestia fillon vetëm me njohjen e së keqes.
Një trup i dobët e dobëson mendjen.
Durimi është i hidhur, por fryti i tij është i ëmbël

AFORIZMA NGA ANTHONY QUINN (Entoni Kuin, 1915- 2001)

E Shtunë, 08.11.2012, 03:26pm

Voal-online 11 GUSHT - Dhe unë kisha njohur Peter O'Toole më parë në Londër. Dhe e pëlqeva atë shumë. Dhe mendimi i të qenit në një film me të ishte shumë sfidues për mua. Dhe ai ishte duke luajtur rolin kryesor.
Dhe e kam dashur Frank Lloyd Wrightin. Unë mendoj se ai ishte njeriu më i madh që kam takuar ndonjëherë në jetën time.
Bob Taylor dhe unë kemi luajtur vëllezërit. Dhe unë kam qenë një bandit meksikan. Dhe ai ishte sherifi i qytetit. Dhe ne e kemi dashur njëri-tjetrin. Ne e kemi dashur njëri-tjetrin shumë
AFORIZMA NGA EZRA POUND (Ezra Paund, 1885-1972)

E Martë, 07.31.2012, 10:33am

Voal-online - 31 KORRIK - Një njeri i civilizuar është ai i cili do të japë një përgjigje serioze për një pyetje serioze. Civilizimi në vetvete është një ekuilibër i caktuar normal i vlerave.

Një urrejtje e përgjithshme e një bande apo sekti zakonisht i ka disa baza të forta në instinktin.

Një epokë e madhe e letërsisë është ndoshta gjithmonë një epokë e madhe e përkthimeve.

Një njeri gjeni ka të drejtë për çdo mënyrë të të shprehurit.

Një rob është ai që pret për dikë që do të vijë dhe ta lirojë atë
AFORIZMA NGA NATALIE PORTMAN (1981)

E Enjte, 07.12.2012, 11:08am

Voal-online 12 KORRIK - Shpërblimet janë shumë të panevojshme, sepse unë mendoj se ne përfitojmë shumë nga puna jonë vetëm duke e bërë atë. Puna është një shpërblim në vetvete
AFORIZMA NGA ANTHONY QUINN (Entoni Kuin, 1915- 2001)

E Shtunë, 08.11.2012, 03:26pm

Voal-online 11 GUSHT - Dhe unë kisha njohur Peter O'Toole më parë në Londër. Dhe e pëlqeva atë shumë. Dhe mendimi i të qenit në një film me të ishte shumë sfidues për mua. Dhe ai ishte duke luajtur rolin kryesor.
Dhe e kam dashur Frank Lloyd Wrightin. Unë mendoj se ai ishte njeriu më i madh që kam takuar ndonjëherë në jetën time.
Bob Taylor dhe unë kemi luajtur vëllezërit. Dhe unë kam qenë një bandit meksikan. Dhe ai ishte sherifi i qytetit. Dhe ne e kemi dashur njëri-tjetrin. Ne e kemi dashur njëri-tjetrin shumë
AFORIZMA NGA EZRA POUND (Ezra Paund, 1885-1972)

E Martë, 07.31.2012, 10:33am

Voal-online - 31 KORRIK - Një njeri i civilizuar është ai i cili do të japë një përgjigje serioze për një pyetje serioze. Civilizimi në vetvete është një ekuilibër i caktuar normal i vlerave.

Një urrejtje e përgjithshme e një bande apo sekti zakonisht i ka disa baza të forta në instinktin.

Një epokë e madhe e letërsisë është ndoshta gjithmonë një epokë e madhe e përkthimeve.

Një njeri gjeni ka të drejtë për çdo mënyrë të të shprehurit.

Një rob është ai që pret për dikë që do të vijë dhe ta lirojë atë
AFORIZMA NGA NATALIE PORTMAN (1981)

E Enjte, 07.12.2012, 11:08am

Voal-online 12 KORRIK - Shpërblimet janë shumë të panevojshme, sepse unë mendoj se ne përfitojmë shumë nga puna jonë vetëm duke e bërë atë. Puna është një shpërblim në vetvete.
Implantet e gjirit më shëmtojnë. Unë nuk mendoj se ato janë sadopak tërheqëse.
Magjia është kur personaliteti yt shkëlqen përmes pamjes tënde. Ashtu si kur ti shikon personalitetin e të tjerëve nga mënyra se si ata ecin dhe ti e ndjen veten sikur mbetesh duke zgjatur qafën sa herë që i sheh ata

AFORIZMA NGA MARCEL PROUST (Marsel Prust, 1871-1922)


E Shtunë, 06.23.2012, 10:30am
 

Voal-online 23 qershor - Një ndryshim i motit është i mjaftueshëm për të rikrijuar botën dhe veten.

Një mjedis i magjishëm është ai ku opinioni i secilit është i përbërë nga opinioni i të gjithë të tjerëve. A ka secili një mendim të ndryshëm? Atëherë ai është një mjedis letrar.

Një ide e fuqishme e komunikon një pjesë të forcës së saj ndaj atij që e kundërshton atë

AFORIZMA NGA EDGAR ALLAN POE (1809-1849)
E Martë, 05.22.2012, 04:27pm
 

Voal-online 22 maj - I gjithë religjioni, miku im, ka dalë thjesht nga mashtrimi, frika, lakmia, imagjinata, dhe poezia.

Gjithçka që ne shohim apo duket është një ëndërr, por brenda një ëndërre.

Bukuria e çfarëdo lloji, në zhvillimin e saj suprem, pa ndryshim e prek shpirtin ndjeshëm deri në lot

  » AFORIZMA NGA ELVIS PRESLEY (Elvis Presli, 1935-1977)
  » AFORIZMA NGA PLUTARCH (Plutarku, 46-120)
  » AFORIZMA NGA SARAH PALIN (Sara Pejlin, 1964)
  » AFORIZMA NGA PLATO (Platoni, 427-347 para Krishtit)
  » AFORIZMA NGA MARY-KATE OLSEN (Meri-Keit Olsen, 1986)
  » AFORIZMA NGA YOKO ONO (Joko Ono, 1933)
  » AFORIZMA NGA GEORGE ORWELL (Xhorxh Oruell, 1905-1950)
  » AFORIZMA NGA RICHARD NIXON (Riçard Nikson, 1913-1994)
  » AFORIZMA NGA JACK NICHOLSON (Xhek Nikollson, 1937)
  » AFORIZMA NGA VACLAV HAVEL (Vasllav Havel, 1936-2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]