E Hënë, 05.27.2024, 07:09pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA PABLO NERUDA (1904-1973)
E Mërkurë, 12.14.2011, 04:02pm

Voal-online, 14 dhjetor - Një fëmijë që nuk luan, nuk është fëmijë, por burri që nuk luan, e ka humbur përgjithmonë fëmijën që jetonte benda tij dhe i cili do t'i mungojë tmerrësisht.

Dhe një nga një netët midis qyteteve tona të ndara janë bashkuar në natën që na bashkon ne.

AFORIZMA NGA KIM NOVAK (1933)
E Enjte, 11.17.2011, 04:56pm
 

Voal-online 17 nëntor - Dhe unë kalova përmes shumë Alternativave dhe ashtu përshkova shumë rrugëve dhe gjëra, por nuk ka pse të bëhem tronditëse apo llafazane.

Siç thashë, fillova të humb besimin në instinktet e mia, çka është e rëndë dhe shumë e keqe për një person instinktiv.

Për çdo përgjigje më pëlqen të sjell një pyetje. Ndoshta unë jam në lidhje me Alfred Hitchcock ose ndoshta kam arritur ta njoh atë shumë mirë, por unë mendoj se jeta duhet të jetë kështu si është.

AFORIZMA NGA ROBERT DE NIRO (1943)
E Hënë, 10.31.2011, 11:33am
 

Voal-online 31 tetor - Mua nuk më pëlqen të shikoj filmat e mi - më zë gjumi përnjëherësh.

Unë shkoj në Paris, unë shkoj në Londër, unë shkoj në Romë, dhe unë gjithmonë them, "Nuk ka vend si New Yorku. Ky është qyteti më emocionues në botë tani. Kështu është puna. E gjitha."

AFORIZMA NGA RUPERT MURDOCH (Rupert Mardoh, 1931)
E Shtunë, 10.29.2011, 01:26pm
 

Voal-online 29 tetor - CNN është vazhdimisht tejet në të majtë, nëse shikoni emisionet e tij, në gjithçka që transmeton. Ato nuk duan të thonë diçka. Ato duan vetëm të theksojnë.

Unë mund të shkojnë në restorante dhe një tavolinë të tërë do të ngrihet dhe të më nderojë nëse më njohin mua, sepse ata e duan Fox News. Diku tjetër - ose madje edhe në të njëjtin vend - njerëzit do të kthejnë kokën në anën tjetër.

Unë mendoj se një gazetë duhet të jetë provokuese, të bëjë rrëmujë, por ju nuk mund ta bëni këtë në televizion. Është krejt tjetërgjë.

AFORIZMA NGA DEMI MOORE (Demi Mur, 1962)

Voal-online 27 tetor - Përkundër asaj që thonë reklamat anti-plakje, me kalimin e moshës mund të jesh më mirë. Unë ndjehem mirë në lëkurën time, 100 për qind. Kam ndikime më të mëdha të gravitetit, por kam kuptim më të mirë për veten se kam diçka që unë nuk do ta shkëmbeja me asgjë. Gratë gënjejnë për moshën e tyre - 'pse ta bëjnë këtë?'.

AFORIZMA NGA GABRIEL GARCIA MARQUEZ (Gabriel Garsia Markes, 1927)

Voal-online 24 tetor - Një burrë e di se kur po plaket, sepse ai fillon të duket si i ati i tij.

AFORIZMA NGA MATA HARI (1876-1917)

AFORIZMA NGA DEMI MOORE (Demi Mur, 1962)
E Enjte, 10.27.2011, 10:49am
 

Voal-online 27 tetor - Përkundër asaj që thonë reklamat anti-plakje, me kalimin e moshës mund të jesh më mirë. Unë ndjehem mirë në lëkurën time, 100 për qind. Kam ndikime më të mëdha të gravitetit, por kam kuptim më të mirë për veten se kam diçka që unë nuk do ta shkëmbeja me asgjë. Gratë gënjejnë për moshën e tyre - 'pse ta bëjnë këtë?'.

AFORIZMA NGA GABRIEL GARCIA MARQUEZ (Gabriel Garsia Markes, 1927-17 Prill 2014)
E Hënë, 10.24.2011, 08:05am
 


Voal-online 24 tetor - Një burrë e di se kur po plaket, sepse ai fillon të duket si i ati i tij.

Një person nuk vdes kur duhet, por kur mund.

Gjithmonë mbani mend se gjëja më e rëndësishme në një martesë të mirë nuk është lumturia, por stabiliteti.

AFORIZMA NGA MATA HARI (1876-1917)


E Shtunë, 10.22.2011, 09:56am
 

Voal-online 22 tetor - Unë jam një grua që ndjehet shumë e lumtur; nganjëherë unë humb, nganjëherë fitoj.

AFORIZMA NGA MALCOLM X (Malkolm Iks, 1925-1965)
E Premte, 10.14.2011, 12:44pm
 

Voal-online 14 tetor - Një njeri që qëndron për asgjë, do të bjerë për asgjë.

Ji paqësor, ji i sjellshëm, bindju ligjit, respekto gjithkënd, por në qoftë se dikush e vë dorën e tij mbi ty, dërgoje atë në varreza.

Arsimi është pasaportë për të ardhmen, sepse e nesërmja iu përket atyre që përgatiten për të sot.

Unë jam për dhunë, nëse jodhunë do të thotë që ne të vazhdojmë shtyrjen e një zgjidhjeje për problemin e zezakëve amerikanë vetëm për të shmangur dhunën.

Unë besoj në një fe që beson në lirinë. Çdo herë që kam për të pranuar një fe që nuk do të më lejonte të luftoj në një betejë për popullin tim, unë them në ferr ajo fe.

AFORIZMA NGA JAMES MADISON (Xhejms Medison, 1751-1836)
E Djelë, 10.09.2011, 03:20pm
 

Voal-online 9 tetor - Njeriu ka pronësinë ndaj mendimeve të tij dhe komunikimit të lirë të tyre.

Një qeveri popullore pa informacion popullor apo mjetet e marrjes së tij, është vetëm një prolog i një farse, ose një tragjedie, ose ndoshta të dyjave.

Një demokraci e pastër është një shoqëri e përbërë nga një numër i vogël i qytetarëve, të cilët mblidhen dhe administrojnë qeverinë vetë.

AFORIZMA NGA JEAN-BAPTIST POQUELIN - MOLIERE (Zhan Baptist Pokëlën - Molieri, 1622-1673)
E Mërkurë, 09.28.2011, 11:23am
 

Voal-online - Budallai i mësuar është më budalla se sa një budalla injorant.

Një dashnor ndihet mirë edhe si qen manar i shtëpisë.

Njeriu i urtë është superior ndaj çdo fyerje që mund t'i bëhet, dhe përgjigja më e mirë për sjelljet e këqija, është durimi dhe vetëpërmbajtja.

Ah! sa i bezdisshëm ai ligj që nuk lejon një grua për të ndryshuar burrat ashtu si bën me këmishat.

Të gjitha sëmundjet e njerëzimit, të gjitha fatkeqësitë tragjike që mbushin librat e historisë, të gjitha gabimet politike, të gjitha dështimet e udhëheqësve të mëdhenj kanë dalë vetëm nga mungesa e aftësisë për të vallëzuar.

  » AFORIZMA NGA KATE MOSS (Keit Mos, 1974)
  » AFORIZMA NGA THOMAS MANN (Tomas Man, 1875-1955)
  » AFORIZMA NGA MARILYN MONROE (Merilin Monroe, 1926-1992)
  » AFORIZMA (I) TË PROFETIT MUHAMET (570-632)
  » AFORIZMA TË NDRYSHME ANONIME DHE AUTORIALE
  » AFORIZMA NGA NICCOLO MACHIAVELLI (Nikolo Makiaveli, 1469-1527)
  » AFORIZMA NGA ABRAHAM LINCOLN (Abraham Linkoln, 1809-1865)
  » AFORIZMA NGA MARTIN LUTHER (Martin Luter, 1483-1546)
  » AFORIZMA TË COURTNEY LOVE (Lindi më 9 korrik 1964)
  » AFORIZMA TË JEAN DE LA FONTAINE (Zhan de La Fonten, 1621-1695) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]