E Hënë, 07.15.2024, 05:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
FERRI ËSHTË VEND I VETMUAR
Nga CHARLES BUKOWSKI

E Hënë, 05.11.2015, 05:47pm
Ai ishte 65, bashkëshortja 66
dhe vuante nga sëmundja Alzheimer.

vetë vuante nga kanceri


KOPILAT E KOMBIT
Nga AGIM GASHI

E Enjte, 05.07.2015, 02:05pm
Kopilat e kombit, kopila t´Srebisë,
Po ia ndalin rriten Kosovë e Shqipnisë,
Kopilat e kombit, kopila shqiptar
Na e vranë atdheun, e mbyten për t´gjallë


SHKRIMTAR I ROGANËS
- poezi nga libri, "Mielli dhe buka"
Nga RRUSTEM GECI

E Enjte, 05.07.2015, 01:37pm
( Në Kodër të Brijës në Roganë
Një Kaçubë o më pat thënë
Jam e vogël, pak kam shtat
vesë prej barit pijë çdo natë!..)


5 MAJI
Nga QERIM SKËNDERAJ

E Martë, 05.05.2015, 07:09pm
I pashë veteranët këtë ditë të shënuar,
Si drurë të vjetër harkuar nga era.
Buqeta me lule u dridhen në duar,
Tek shtyhen ngadalë mbi këmbët e “prera”


NJERËZ TË VETMUAR
Nga JANIS KALAMITSIS

E Hënë, 05.04.2015, 06:58pm
KOPILAT E KOMBIT
Nga AGIM GASHI

E Enjte, 05.07.2015, 02:05pm
Kopilat e kombit, kopila t´Srebisë,
Po ia ndalin rriten Kosovë e Shqipnisë,
Kopilat e kombit, kopila shqiptar
Na e vranë atdheun, e mbyten për t´gjallë
SHKRIMTAR I ROGANËS
- poezi nga libri, "Mielli dhe buka"
Nga RRUSTEM GECI

E Enjte, 05.07.2015, 01:37pm
( Në Kodër të Brijës në Roganë
Një Kaçubë o më pat thënë
Jam e vogël, pak kam shtat
vesë prej barit pijë çdo natë!..)

5 MAJI
Nga QERIM SKËNDERAJ

E Martë, 05.05.2015, 07:09pm
I pashë veteranët këtë ditë të shënuar,
Si drurë të vjetër harkuar nga era.
Buqeta me lule u dridhen në duar,
Tek shtyhen ngadalë mbi këmbët e “prera”
NJERËZ TË VETMUAR
Nga JANIS KALAMITSIS

E Hënë, 05.04.2015, 06:58pm
Ka njerëz plot që rrojnë të vetmuar,
porsi kallinj të tretur, të harruar,
në botën e paanë të zbrazëtisë,
ata në mugëtirën e vetmisë
RINI
Nga THANI NAQO

E Hënë, 05.04.2015, 06:40pm
Nuk të ndjeva kur ti ike,
Vjeshtë a pranverë ish?
Sa të gjata ishin vitet,
I gjatë dimri në Ziçisht
MOS MA VIDHNI PLISIN
Nga ASLLAN DIBRANI

E Premte, 05.01.2015, 07:25am
Mos ma vidhni plisin, hej ju barbarë
I yni është vetëm shqiptar
Burrëri me te ka çdo shqiptar
Të gjithë e mbajnë plisin e bardhë
LIRIKA EROTIKE
Nga QERIM SKËNDERAJ

E Enjte, 04.23.2015, 11:09am
Nga blic i syve të zjarrtë
Një shkrepje të vetme më fal,
Të ndizem i tëri në flakë,
Mëkatit t'i dal ballpërballë
I RUAJ GJËRAT TË PLOTA
Nga MARK STRAND

E Mërkurë, 04.15.2015, 02:46pm
Në fushë
jam mungesa
e fushës.
Ky është
PELEGRINI
Nga DRITËRO AGOLLI

E Mërkurë, 04.15.2015, 12:21pm
Unë jam prej kohësh pelegrin
udhëtar në vendin e shpresës së thyer
jam ndarë pa dashur nga karvani im
mes shtigjeve nga vapa e shirat grryer
  » RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT NGA ELIDA BUÇPAPAJ
  » SEANCE PLENARENga LUMO KOLLESHI
  » BESONINga SABIT GECAJ
  » PYLLI IM FLE NËN BORËNga THANI NAQO
  » RRAP-STATUJË TË VATRËS SIMENga ASLLAN DIBRANI
  » HAIKUNga GJON NEÇAJ
  » KEQARDHJENga ARTUR VREKAJ
  » KUR U KTHJELLUANga SINAN KËRPAÇI
  » HIJET QË TEATRONINNga ASLLAN DIBRANI
  » GËZIMI I FITORESNga NAMIK SELMANI 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]