E Premte, 05.24.2024, 06:12am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
SEANCE PLENARE
Nga LUMO KOLLESHI

E Hënë, 04.13.2015, 09:03am (GMT+1)


Ku tjeter,veçse atje
Dhe ti dremit, me keq, po fle?
Zgjohu, bre burre,
Ata s'flene kurre,
Per ty,per mua,per te gjithe ne.
Shikoje,pra,se doli prape,
Eshte bere thumb,po fare tape,
Po prape ne kembe,
Me sharre ne dhembe,
Per ty,per mua,per te gjithe ne.
U ngrit ai qe s'di te ulet,
Mbi zjarr perhere i mban fasulet,
Ja mbaje mend kete batute
Qe t'i qerron floket e trute,
Per ty,per mua,per te gjithe ne.
Ja,ja,shiko,se doli tjetri,
E pra,ai i bere si pjepri,
Prit se shpertheu bomben ne re,
Copra planetesh derdhen mbi dhe
Per ty,per mua,per te gjithe ne.
Ah,po tani ze flet i pari,
Çdo fjale e tij kendeske ari,
Shiko si shtyjne gjithe tavolinat
Sa edhe minjte dalin nga vrimat
Per ty,per mua,per te gjithe ne.
Mbaje pak frymen,tani gallate
Po shajne nga nenat,motrat e grate,
Zonjat ne krah
Me te kuq buzesh pasthirrmen "Ah"!
Per ty,per mua,per te gjithe ne.
Ti nuk po skuqesh e me ben bisht
Ma kthen rrufe se nuk ke gisht,
Te gjithe,pra, kemi ne kete krome
Kush pak e shume dhe blozen tone
Dhe une,dhe ti,dhe te gjithe ne.
LUMO KOLLESHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BESONINga SABIT GECAJ (04.10.2015)
PYLLI IM FLE NËN BORËNga THANI NAQO (04.09.2015)
RRAP-STATUJË TË VATRËS SIMENga ASLLAN DIBRANI (04.09.2015)
HAIKUNga GJON NEÇAJ (04.08.2015)
KEQARDHJENga ARTUR VREKAJ (04.08.2015)
KUR U KTHJELLUANga SINAN KËRPAÇI (04.08.2015)
HIJET QË TEATRONINNga ASLLAN DIBRANI (04.06.2015)
GËZIMI I FITORESNga NAMIK SELMANI (04.05.2015)
MUNDIMET E JEZU KRISHTIT E VAJI I ZOJËS SË BEKUEMENga NDUE BYTYÇI (04.05.2015)
BUZËQESHJA NË LUMNga SEJDI BERISHA (04.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]