E Premte, 05.24.2024, 05:38am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
MOS MA VIDHNI PLISIN
Nga ASLLAN DIBRANI

E Premte, 05.01.2015, 07:25am (GMT+1)


Mos ma vidhni plisin, hej ju barbarë
I yni është vetëm shqiptar
Burrëri me te ka çdo shqiptar
Të gjithë e mbajnë plisin e bardhë
Ballëlartë e me krenari
Rrënjë dhe shtat pati në lashtësi
Është simbol për Shqipëri
Pellazgë, ilirë e shqiptarë
 
Emblemë gjithmonë e patën në ballë
Me te në beteja u rreshtuan
Legjenda të mëdha krijuan
Me plis e kapuç të bardhë
Dolëm para botës mbarë
Ai është plisi i vetëm shqiptar
Me plis në këtë tokë mbina ma i parë
Jam i lumtur që jam shqiptar
Plisi i bardhë është hyjnor
Me te në kokë ranë shumë dëshmorë
Grekë turq e sllav përpiqen ta tjetërsojnë
I vënë ngjyrë të kuqe e të zezë
Jo, jo ai është vetëm i bardh
Atë zoti neve najë ka falë
Mik kemi atë që plisin na e do
Amerika në qiell atë e lartëson
Respekt dhe miqësi shpreh për Shqipërinë
Ju barbarë, sllav,turq , grek e ju të marrë
Në ketë vend vonë keni ardhë
Ai është plisi shqiptar
Nuk është sllav turk as otoman
Ka qenë dhe është gjithmonë shqiptar
Mos ma përdhuno këtë simbol ti shkau i zi
As mos ma vidh ti Turqi e Greqi
Është plis i të dashurës Shqipëri


ASLLAN DIBRANI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LIRIKA EROTIKENga QERIM SKËNDERAJ (04.23.2015)
I RUAJ GJËRAT TË PLOTANga MARK STRAND (04.15.2015)
PELEGRININga DRITËRO AGOLLI (04.15.2015)
RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT NGA ELIDA BUÇPAPAJ (04.14.2015)
SEANCE PLENARENga LUMO KOLLESHI (04.13.2015)
BESONINga SABIT GECAJ (04.10.2015)
PYLLI IM FLE NËN BORËNga THANI NAQO (04.09.2015)
RRAP-STATUJË TË VATRËS SIMENga ASLLAN DIBRANI (04.09.2015)
HAIKUNga GJON NEÇAJ (04.08.2015)
KEQARDHJENga ARTUR VREKAJ (04.08.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]