E Hënë, 04.22.2024, 04:31pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
RINI
Nga THANI NAQO

E Hënë, 05.04.2015, 06:40pm (GMT+1)


Nuk të ndjeva kur ti ike,
Vjeshtë a, pranverë ish?
Sa të gjata ishin vitet,
I gjatë e dimri në Ziçisht.

Ishe këngë, ishe i bukur,
Ishe zjarr edhe stuhi...
Zemrën ankthi ma ka tkurur,
Vallë kur do kthehesh përsëri?

Bëhem erë e nuk të gjej dot,
Fërshëllej korieve e në grataçiela.
Nuk të zemërohem nëse harbon,
Fshehur meje me femra të tjera.

Më mbeti në dorë kapistra jote,
Samari tënd më mbiu në shpinë.
Kryq e tërthor i rrashë kësaj bote,
Që ti mos provoje skllavërinë...

Hajt, mos më dil krejt nga zemra,
Mos më ler cung vargun një shekull.
Braktisja fashon gëzime e brenga,
E dheu s'ka për t'i tretur!..
THANI NAQO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MOS MA VIDHNI PLISINNga ASLLAN DIBRANI (05.01.2015)
LIRIKA EROTIKENga QERIM SKËNDERAJ (04.23.2015)
I RUAJ GJËRAT TË PLOTANga MARK STRAND (04.15.2015)
PELEGRININga DRITËRO AGOLLI (04.15.2015)
RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT NGA ELIDA BUÇPAPAJ (04.14.2015)
SEANCE PLENARENga LUMO KOLLESHI (04.13.2015)
BESONINga SABIT GECAJ (04.10.2015)
PYLLI IM FLE NËN BORËNga THANI NAQO (04.09.2015)
RRAP-STATUJË TË VATRËS SIMENga ASLLAN DIBRANI (04.09.2015)
HAIKUNga GJON NEÇAJ (04.08.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]